close
متخصص ارتودنسی
زنجان نيوز - 44

زنجان نيوز

نظرسنجی

آخرین ارسالی های انجمن

راه ارتباطی 29 روستای زنجان همچنان بسته است

مسعود خوشکام روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شب گذشته بر اثر وزش باد و وقوع کولاک برف، راه ارتباطی 34 روستای زنجان بسته شد که با تلاش راهداران تاکنون مسیر پنج روستا بازگشایی شده است.

وی اظهار کرد: راهداران مستقر در محورهای ارتباط روستایی زنجان، مطمئنا تا آخر وقت امروز این راه های ارتباط روستایی بسته شده را نیز بازگشایی خواهند کرد.

خوشکام بایادآوری اینکه استان زنجان دارای 9 حوزه استحفاظی خدابنده، ماهنشان، طارم، زنجان، زنجانرود، ایجرود ، ابهر، خرمدره و سلطانیه است، افزود: این تعداد راه ارتباطی روستایی مسدود شده در حوزه های استحفاظی زنجان، ماهنشان، طارم، ایجرود، سلطانیه، ابهر و خرمدره قرار دارد که با تلاش راهداران در اولین فرصت بازگشایی خواهند شد.

وی افزود: در برخی از محورهای ارتباط روستایی هنگام وزش باد، باز کردن مسیرها توسط عوامل راهداری کاری بیهوده به نظر می رسد چراکه پس از مدتی کوتاه، کولاک های موضعی این مسیرها را مجددا مسدود و تلاش ها را بی نتیجه می کند. 

به گزارش ایرنا در 28 راهدارخانه استان زنجان قریب 500 نفر درقالب 55 اکیپ راهداری با 180 دستگاه خودرو سبک ، سنگین و نیمه سنگین مشغول ارایه خدمت هستند تا رانندگان و مسافران سفر امن و ایمنی را داشته باشند. 

لازم است رانندگان قبل از ورود به جاده ها از وضعیت محورهای ارتباطی با تلفن های 7272027- 0241 و گویای 141 اطلاع حاصل کنند. 


یک هفته مرخصی به زندانیان جرایم غیر عمد اعطا می شود

علاء الدین کریمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طی 9 ماهه نخست امسال 95 زندانی جرایم غیر عمد در استان زنجان آزاد شده اند، افزود: بیش از 25 میلیاردو 787 هزار ریال برای آزادی این زندانیان پرداخت شده است.

وی اظهار کرد:با همکاری ستاد دیه و فعالان واحد مددکاری، شاکیان نیز مبلغ 28 میلیارد و 384 هزار ریال از طلب خود گذشت کرده اند. 

مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان زنجان با بیان اینکه 29 نفر از این 95 زندانی جرایم غیرعمد برای آزادی از تسهیلات بانکی استفاده کرده اند، گفت: مبلغ تسهیلات بانکی ارایه شده به این تعداد 13 میلیارد و 512 میلیون ریال بوده است. 

علاء الدین کریمی ابراز کرد: 66 نفر از این زندانیان جرایم غیرعمد نیز با دریافت تسهیلات بلاعوض آزاد شده اند. 

وی از اعطای یک هفته مرخصی به زندانیان جرایم غیر عمد واجد شرایط در دهه فجر خبر داد و افزود:اجرای طرح مذکور در راستای تحکیم بنیان خانواده است.


بازار زنجان نمادی از هنر و تجارت

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، استان زنجانی یکی از استان‌های شمال غرب کشور است که در منطقه کوهستانی کشور قرار گرفته است.

استان زنجان با برخورداری از جاذبه های تاریخی-  فرهنگی و طبیعی و موقعیت خاص جغرافیایی در مسیر گردشگری طبیعی و فرهنگی شمال غرب کشور قرار دارد.

وجود آثار تاریخی همچون بنای عظیم سلطانیه، بنای رختشویخانه، قلعه‌های تاریخی متعدد، غارهای زیبا و بسیاری از آثار تاریخی و طبیعی از جمله استان‌های دارای ظرفیت گردشگری است.

استان زنجان همچنین با دارای بودن جاذبه‌های طبیعی همانند غار زیبای کتله خور، حاشیه زنجانرود، دشت سهرین، منطقه زیبای ائل داغی، گاوازنگ و داشتن آب و هوای خنک در فصل تابستان مورد توجه بسیاری از گردشگران محلی و منطقه‌ای قرار گرفته است.

محور گردشگری طارم، زنجان، سلطانیه، خدابنده، همدان با توجه به امکانات ارتباطی موجود و شبکه مناسب راه‌های ارتباطی، ریلی و جاده‌ای که دسترسی گردشگران را به مناطق مذکور آسان می‌ساز،  می‌تواند به یکی از محورهای عمده گردشگری کشور تبدیل شده و سالانه صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب کند.

* بازار زنجان از جمله بازارهای طولانی مسقف است

بازار زنجان با معماری خاص در قلب بافت قدیمی شهر در امتداد راه‌های ورودی شهر قرار گرفته و از دو قسمت بازار بالا و بازار پایین تشکیل شده است.

این بنا عظیم در سال 1210 هجری قمری در دوران حکومت آقا محمدخان قاجار احداث شد، سپس

در زمان فتحعلی شاه قاجار به سال 1213 هجری قمری تکمیل و سپس کاروانسراها، گرمابه‌ها و مساجد در آن تاسیس و با تعبیه راسته‌ها تا سال 1324 در دوره محمدعلی شاه قاجار تکمیل شده است.

معماری خاص و پرجذبه آن همواره با مجموعه‌هایی از مساجد، کاروانسراها، گرمابه‌ها، جلوه‌های بی‌نظیری را به نمایش می گذارد و در جلب گردشگران ملی و بین‌المللی اهمیت به سزایی دارد. ساختار بازار به شکلی است که مردم و دیگر مراجعه کنندگان از جمله گردشگران می‌توانند در فصول مختلف سال با آسودگی در آن به گردش پرداخته کالاهای مورد نیاز خود را تهیه کنند.

* بازار زنجان

وقتی از سمت امیر کبیر و از سمت خیابان نواب وارد بازار می‌شوید، تعدادی حجره و مغازه را مشاهده می‌کنید که بسته به ایام به فروش کالا می‌پردازند، در نزدیکی‌های عید آجیل فروش و در ایام ماه رمضان خرما فروش و...

کمی که جلوتر می‌روید، صدای چکش مسگران زنجانی که این روزها با توجه توصیه‌های اطباء بازارشان رونق گرفته گوشتان را نواز می‌دهد.

دنگ و دنگ چکش‌ها شما را وسوسه می‌کند تا به راسته مسگرها بروید و نگاهی به آن بیاندازید، مغازه‌های رنگ و رو رفته و دود گرفته، سندان و پتک و چکش و صنعتگرانی با دست‌های پینه بسته، اما اراده‌ای راسخ و پولادین چکش‌ها را یکی یکی بر پیکره مس فرود می‌آوردند.

چای تیره استان در کنار کوره در شیشه مربا چشم نگاهت را به خود جلب می‌کند، استاد که موهای سپیدش نشان می‌دهد که سال‌ها در این حرفه خاک و دود کوره را خورده است تا امروز ورق مس این چنین در زیر چکشش حرفش را گوش می‌کند و به هر شکلی که خواست در می‌آید.

کنار مغازه چندین و چند دیگ، دیگچه و ساخته‌های مسی و دیگر مصنوعات مسی خود نمایی می‌کند که هنوز برای رفتن به ویترین مغازه‌ها باید ساخته و پرداخته شوند.

به داخل راسته که می‌رسی صدا چکش‌ها شدت می‌گیرد و دیگر از گوش نواز بودن خارج می‌شود، صداها شما را به خارج شدن از این راسته فرا می‌خواند.

* بفرما جغور بغور

جلوتر که می‌روی بر خلاف چند مغازه پایینتر که بوی مس و دود فضا را پر کرده بود، بوی مطبوع جغور بغور شما را به خود می‌آورد، اینجا فروشندگان دل و قلوه می‌دهند، صداها شدت می‌گیرد، «بفرما جیگر، دل، قلوه، بفرما جغور بغور و دل بدم یا قلوه و ...

مغازه‌ها کنار هم و در سرمای زمستان بو و بخار غذاها شما را به طرف خود جلب می‌کند، چند نفر داخل مغازه نشسته و آنچنان با حرص و ولع مشغول خوردن هستند که تشویق می‌شوی وارد یکی از مغازه‌ها شوی.

دوباره که به بازار برمی‌گردی دیگر از آن هیاهوها خبری نیست، فریادها کمتر است، مغازه‌های لباس فروشی، لوازم خانگی و جهیزیه و ساعت فروشی و چند مغازه فروش محصولات فرهنگی در کنار مغازه‌های فروش نخ و خامه و قماش فروشی و بزازی و... فعالیت دارند.

بالاتر که می‌روی چند مغازه کفش فروشی و لباس فروشی سما را به خیابان فردوسی می‌رساند، خیابان را که کنی به قسمت شمالی بازار که زرق و برق بیشتر نسبت به قسمت جنوبی دارد می‌رسید.

در بدو ورود با مغازه‌های شیک که ویژه لباس داماد است و پاساژی که کالاهای ورزشی را عرضه می‌کند، مواجهه می‌شوی. کمی بعد خود را در قیصریه یا همان راسته بازار حجت‌الاسلام و یا همان «قیزیل ساتان‌لار راسته‌سی» می‌بینی که در این راسته فقط طلا فروشان و کفاشان با ویترین‌های زیبای به چشم می‌خورند.

این راسته بر خلاف راسته‌های دیگر شیک و بی‌سر و صدا و دارای زرق و برق چشم نوازی است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

البته راسته‌های دیگری نیز در بازار زنجان مانند صندوق‌سازان، سراجان و... در گذشته فعالیت داشته‌اند که به دلیل تغییرات و شرایط زمانی جای خود را به دیگر اصناف داده‌ و اکنون فقط نامی از آنها در کتاب‌ها و نوشته‌ها وجود دارد.

تیمچه‌های بازار زنجان که روزگاری برای خود اسم و رسمی داشتند امروز جای خود را به صنوف جدید داده‌اند و خود در غبار روزگار محو شده‌اند.

به راه خود که ادامه دهید به فضایی می‌رسید که پر از هیاهو و همهمه است، اینجا راسته میوه فروشان است میوه فروشان با صدای بلند قیمت و فواید میوه‌های خود را داد می‌زنند و مشتری جذب می‌کنند.

و این جا بازار زنجان است، بازاری که با مرکزیت خود چندین مسجد و حوزه و مدرسه را در کنار خود جمع کرده و به راستی که اینجا قلب تپنده تجارت است، هر چند این روزها گرانی دل و دماغی برای مردم و فروشندگان نگذاشته است.

حیف است به استان زنجان سفر کنید و از این بازار زیبا و جذاب دیدن نکنید، به امید اینکه روزی شما را در بازار زنجان ملاقات کنیم.


90 طرح اشتغالزایی همزمان با دهه فجر در زنجان افتتاح شد

 منصور عبادی اظهار کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) به عنوان یادگار ارزشمند امام راحل در آستانه فرا رسیدن سی و پنجمین سالگرد جمهوری اسلامی و ارائه خدمات به منظور توانمند سازی خانواده‌های جامعه هدف در ایام دهه فجر 90 طرح اشتغالزایی را افتتاح می‌کند.
وی با اشاره به اینکه طرح‌های اشتغالزایی افتتاحی دهه فجر در بخش‌های تولیدی، دامداری، طرح‌های صنعتی، خدماتی و طرح‌های مرتبط با بخش کشاورزی در سطح شهرستان‌های استان به مرحله اجرا در می‌آید، اضافه کرد: اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح‌ها 41 میلیارد و 850 میلیون ریال است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان زنجان در ادامه با ارائه گزارشی تفکیکی از طرح‌های قابل افتتاح طی دهه فجر در شهرستان‌های استان بیان کرد: از مجموع طرح‌های اشتغال 20 مورد در شهرستان زنجان با اعتبار 19 میلیارد و 300 میلیون افتتاح می شود.

عبادی، همچنین به افتتاح 20 طرح اشتغال در شهرستان ابهر با اعتبار18 میلیارد و 500 میلیون اشاره کرد و گفت: امسال به مناسبت دهه فجر پنج طرح اشتغالزایی نیز در شهرستان خدابنده افتتاح می شود که اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح‌ها 500 میلیون ریال است.

وی افتتاح سه طرح اشتغال در شهرستان طارم با اعتبار  300 میلیون ریال از دیگر برنامه های اجرایی کمیته امداد استان در حوزه خودکفایی و اشتغال عنوان کرد و بیان داشت: امسال در شهرستان ماهنشان نیز 36 طرح اشتغال با اعتبار بالغ بر 2 میلیارد و 500 میلیون ریال افتتاح خواهد شد.

عبادی همچنین به افتتاح سه طرح اشتغالزایی در شهرستان خرم‌دره با هزینه  300 میلیون ریال  اشاره داشت و اذعان کرد: طرح‌های افتتاحی شهرستان ایجرود به مناسبت دهه فجر نیز سه مورد است و در این راستا 450 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.


وسایط نقلیه توقیفی در زنجان با 35 درصد تخفیف ترخیص می‌شوند

جعفر کردلو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان از برنامه‌ریزی انجام شده برای ترخیص خودروهای توقیفی خبر داد و اظهار داشت: این ترخیص‌ها شامل انواع وسایط نقلیه می‌شود.

وی از در نظر گرفته شدن تخفیف‌های 35 درصدی برای ترخیص خودروها از جمله موتورسیکلت خبر داد.

خبرگزاری فارس: وسایط نقلیه توقیفی در زنجان با 35 درصد تخفیف ترخیص می‌شوند

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان زنجان ادامه داد: در راستای ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و امام راحل و به مناسبت دهه فجر همه وسایط نقلیه اعم از موتور سیکلت و خودرو‌های توقیفی با 35 درصد تخفیف ترخیص می‌شوند.

این مسئول شرط رفع توقیف خودروها را عدم داشتن جرائم کیفری دانست و افزود: خودروهایی که بنا به تشخیص نیروی انتظامی توقیف شده‌اند در این مدت ترخیص می‌شوند.

کردلو متذکر شد: مالکان وسایط نقلیه توقیف شده توسط نیروی انتظامی فرصت دارند تا پایان دهه فجر با همراه داشتن کارت وسیله نقلیه، کارت ملی یا شناسنامه خود و سند خودرو یا موتورسیکلت به ستاد ترخیص مراجعه و وسیله خود را ترخیص کنند.

وی محل ستاد ترخیص وسایط نقلیه را در محل راهنمایی و رانندگی استان و شهرستان‌های تابعه اعلام کرد.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان زنجان تاکید کرد: تخفیف و ترخیص اعلام شده شامل خودروها و موتورسیکلت‌هایی که بر اساس پرونده قضایی توقیف شده و منع قانونی ترخیص دارند، نمی‌شود.


زنجان جزو استان‌های برتر در برگزاری برنامه‌های هفته منابع طبیعی است

 بهمن اسکندری ظهر سه شنبه، در اولین جلسه "نهضت سبز" به مناسبت هفته منابع‌طبیعی افزود: منابع‌طبیعی ثروت عمومی و مردمی است و هر ساله از 15 اسفندماه تا 21 همین برنامه‎هایی در این خصوص برگزار می‌شود.

وی اظهار داشت: استان زنجان با توجه به ارزیابی‎های صورت گرفته طی سال گذشته جزو استان‏های برتر کشور در زمینه برگزاری برنامه‌های متنوع در هفته منابع‌طبیعی است که برنامه‎های خوبی با همکاری سپاه، آموزش و پرورش و سایر ارگان‏ها اجرا کرده و نتایج قابل قبولی به دست آمده است و امسال نیز این هفته با شعار "منابع‌طبیعی با مردم و برای مردم" با برنامه‌های متنوع گرامی داشته خواهد شد.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: به حفظ منابع‌طبیعی به ویژه در استان نسبت به گذشته باید بهای بیشتری داده شود.

در ادامه این جلسه، دبیر ستاد هفته منابع‌طبیعی استان زنجان تصریح کرد: در این هفته که از 15 تا 21 اسفندماه است برای هر روز هفته یک مراسم با مشارکت ارگان‎ها در نظر گرفته شده است، چرا که این هفته از اهمیت بالایی برخوردار بوده و متعلق به آحاد جامعه است.

تقی سالک یادآور شد: اولین روز این هفته که روز درختکاری است برنامه‎هایی در خصوص کاشت نهال در یکی از مناطق شهر زنجان، دیدار با نماینده ولی‌فقیه و آغاز نهال‌کاری، از جمله برنامه‎های در دست اجرا در این هفته است.

همچنین مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز شهرداری زنجان نیز عنوان کرد: سال گذشته این سازمان با همکاری اداره‌کل منابع‌طبیعی و مشارکت سایر ارگان‏ها توانست طی 3 روز متوالی در 3 ایستگاه در شهر زنجان بیش از 18 هزار نهال توزیع کند.

محمد ملک‌محمدی با اشاره به بدهی این سازمان به بخش‌های دیگر، خاطرنشان کرد: سازمان فضای سبز شهرداری زنجان مبلغی بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون تومان به شرکت آبفای زنجان بدهکار است که امید است با تدابیر خوبی که در این زمینه صورت خواهد گرفت کاستی‌های موجود برطرف شده و در راستای توسعه فضای سبز اقدامات در خور شان انجام شود.


تردد در محورهاي استان زنجان فقط با زنجير چرخ

تردد در همه محورهای استان زنجان بویژه محور زنجان - طارم و زنجان - دندی فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است .
مسئول مرکز اطلاع رسانی راههای استان زنجان گفت : محور تهم - چو رزق برای سومین روز متوالی مسدود است و راهداران برای بازگشایی این محور در تلاشند . 
خوشکام افزود : 60 راه روستایی هم در شهرستانهای زنجان ، طارم ، ایجرود و ماهنشان بر اثرکولاک مسدود شده است .
سرهنگ شیر محمدی جانشین رئیس پلیس راه استان نیز گفت : با توجه به سرمای شدید هوا دید افقی رانندگان در محورها کاهش یافته است .
شرکت گاز استان زنجان هم از مردم خواست در مصرف گاز صرفه جویی کنند .
در 48 ساعت گذشته 50 در راه مانده این استان نیز با تلاش نیروهای هلال احمر از برف و کولاک نجات یافتند .


لغو ۳ دیدار هفته بیست و یکم لیگ برتر بسکتبال

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون بسکتبال، شرایط بد آب هوایی تهران، زنجان و اصفهان مانع حضور به موقع  تیم‌های فولاد ماهان سپاهان، همیاری زنجان و افرا خلیج فارس برای انجام 3 دیدار این هفته لیگ برتر بسکتبال به میزبانی تیم‌های پتروشیمی بندرامام، صنایع پتروشیمی ماهشهر و استقلال زرین قشم شد.به همین دلیل 3 دیدار از هفته بیست و یکم  لیگ برتر لغو وبه هفته آینده موکول شد.

3 دیدار معوقه مذکور روز پنج‌شنبه 24 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

پتروشیمی بندرامام  -  فولاد ماهان سپاهان
صنایع پتروشیمی ماهشهر - همیاری زنجان
استقلال زرین قشم - افرا خلیج فارس

سایر بازی‌های این هفته در تهران و گرگان طبق برنامه، روز پنج‌شنبه 17 بهمن و برگزار می‌شود.

 


آخرین وضعیت راه‌ها

مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا اعلام کرد که برابر آخرین اخبار دریافتی در اکثر محورهای استان‌های گیلان، مازندران، مرکزی، خراسان رضوی، کرمان و قزوین بارش برف گزارش شده است.

بر اساس این اعلام، در آزادراه قزوین – کرج و گردنه کوهی، محور خلخال – اسالم در اردبیل، محور اردستان – نطنز در استان اصفهان بارش برف گزارش شده است.

همچنین در محور قیدار – ابهر در استان زنجان،‌ گردنه اسدآباد در همدان و محور سلفچگان در استان قم بارش برف گزارش شده است و بر اساس آخرین اعلام پلیس راه تردد در این محورهای اعلامی تنها با زنجیر چرخ امکانپذیر ا ست.


اسکان اضطراری بیش از سه هزار مسافر زمستانی

«پیرحسین کولیوند» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: این شمار خدمات اسکان اضطراری و موقت از سوی امدادگران هلال احمر در پایگاه های امداد و نجات جاده ای و بین شهری، مساجد بین راهی و راهداری ها انجام شده است.

وی درمورد آخرین روند خدمات رسانی امدادی از سوی گروه های امداد و نجات هلال احمر در سراسر کشور گفت: طبق آخرین اطلاعات دریافتی از سوی جمعیت های هلال احمر، اکنون نیروهای امدادرسان در 18 استان متاثر از برف، یخبندان و کولاک در حال ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری به در راه ماندگان هستند. 

کولیوند، آذربایجان های شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، زنجان، قزوین، قم، سمنان، کرمان، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی و یزد را از استان های متاثر از برف و کولاک برشمرد. 

کولیوند افزود: با تلاش نیروهای امدادرسان در جاده ها و مسیرهای سخت گذر و کوهستانی استان های یادشده از روز (دهم تا پایان روزسیزدهم بهمن) آنان توانسته اند به 10 هزار و 600 نفر از مسافران زمستانی امدادرسانی کنند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ارائه خدمات پایه و اولیه امداد و نجات به 79 مصدوم برف و کولاک خبر داد و گفت: با تلاش امدادگران اعزامی به استان های یادشده، 68 نفر از این مصدومان برای دریافت خدمات تکمیلی درمانی به بیمارستانی اعزام شدند. 

وی افزود: همچنین در مدت یاشده یکهزار و 200 تخته پتو و دو هزار و 400 بسته غذایی در میان در راه ماندگان برف و کولاک توزیع شد. 

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر همچنین ضمن هشدار نسبت به احتمال وقوع سیل و آب گرفتگی در استان های سیستان وبلوچستان، کرمان و هرمزگان، از تمامی مسوولان و مدیران مرتبط با امر مدیریت بحران و سوانح خواست هوشیاری لازم را در رویارویی با این حوادث مد نظر داشته باشند.

وی همچنین از هموطنان خواست درصورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری عمومی و پیچیده در انواع حوادث جاده ای و ترافیکی، دریایی و کوهستانی با شماره 112 مرکز پاسخگویی اضطراری به انواع حوادث سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سراسر کشور تماس بگیرند.