close
متخصص ارتودنسی
فرش دستباف زنجان و رنجی که می برد/ حال صادرات فرش خوب نیست

زنجان نيوز

نظرسنجی

آخرین ارسالی های انجمن

فرش دستباف زنجان و رنجی که می برد/ حال صادرات فرش خوب نیست

تارها و پودهایی که به هم بافته می شوند تا در کنار هم نقش و نگاری زیبا را رقم بزنند و اثری ارزشمند را خلق کنند و این اثر ارزشمند و بی بدیل فرشبافان زنجانی به رغم تلاش ها و زحمات فراوان به دلایل مختلف فاقد جایگاه مناسب در زمینه بازاریابی و صادرات است.

فرش امروز به عنوان یک هنر و یک صنعت مورد توجه قرار دارد و دست اندرکاران در قالبهای مختلف به تحلیل جایگاه فرش می پردازند. در کنار جنبه هنری فرش، جایگاه صنعتی و اقتصادی این هنر دستی مطرح است به گونه ای که امروز سهم مهمی از صادرات ایران را فرش تشکیل می دهد.

به رغم وجود طرح ها و نقش های مختلف در زمینه صنعت فرش ماشینی فرش دستباف همواره از صنعت و بازار فرش ماشینی پیش بوده است و هرگز فرش ماشینی توانسته رقیبی برای صنعت فرش دستباف محسوب شود.

نمایشگاه فرش دستباف

در این میان فرش دستباف در زنجان جایگاه بالایی دارد هرچند فرش دستباف زنجان در سطح ملی و عرصه صادراتی به دلیل صادر شدن به نام استانهای دیگر نام و نشانی ندارد ولی صنعت فرش بافی استان زنجان با توجه به برخوردار بودن از پتانسیل بالا فرایند مطلوبی را در زمینه توسعه سهم صادراتی استان داشته باشد.

فغفوری: وضعیت فرش استان زنجان مطلوب نیست و باید تلاش شود این وضعیت بهبود یابد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: وضعیت فرش استان زنجان مطلوب نیست و باید تلاش شود این وضعیت بهبود یابد.

ناصر فغفوری  به وضعیت صادرات فرش استان زنجان اشاره کرد و افزود: وضعیت کنونی صادرات فرش استان زنجان خوب نیست.

وی افزود: فرش های تولید شده در استان چون نقشه ها و طرح های بومی استان را نداشته به نام استانهای دیگر صادر می شود و این امر باعث شده  صادرات فرش استان آن طور که باید مطلوب نباشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، با بیان اینکه دوره های آموزشی برای تولید کنندگان در دستور کار است گفت: سازمان صنعت برنامه ریزی لازم برای برگزاری این دوره ها را دارد تا نقشه فرش متعلق به خود استان در فرش های تولیدی به کار گرفته شود و شناسنامه نقشه ثبت شده به نام خود استان باشد و دیگر مشکلی در صادرات فرش نخواهیم داشت.

فغفوری افزود: متاسفانه فرش دستبافی که تولید استان زنجان است به علت نبود نقشه ثبت شده با نقشه و طرح استانهای دیگر بافته و تولید می شود و این مشکل اساسی صنعت فرش استان زنجان است که در برنامه خود بر حل کردن این مشکل برنامه ریزی کردیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: اگر استان نقشه ثبت شده به نام خود داشته باشد فرش استان هم به نام خود استان صادر می شود ولی این طور نیست.

وی افزود: در استان زنجان پتانسیل خوبی برای توسعه صادرات فرش داریم که باید استفاده لازم از این امر صورت بگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، به تعداد قالی بافان استان زنجان اشاره کرد و گفت: زنجان ۶۰ هزار بافنده قالی دارد که بر اساس نظارت های انجام شده توسط سازمان  تامین اجتماعی تعداد بیمه شدگان در سال گذشته به ۲۱ هزار نفر رسیده ولی براساس آخرین سرشماری تنها ۱۴ هزار نفر بیمه شده فرش هستند.

فغفوری تاکید کرد: تعداد بیمه شدگان قالیباف کاهش یافته است چرا که براساس رصد انجام شده تنها ۱۴ هزار نفر قالیباف در استان شغل شان قالی باف بوده و افراد دیگر در مشاغل دیگر مشغول بوده اند.

فرش دستباف قالیبافی

وی افزود: تامین اجتماعی افرادی را که شغلشان قالیبافی نبوده حذف کرده است و باز بر نظارت ویژه خود تاکید جدی دارد و براساس بخشنامه سهمیه استان  ۱۰ هزار تا ۱۱ هزار نفر بیمه شده قالی بافی است.

 همچنین مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از کاهش حجم صادرات فرش استان زنجان طی سال گذشته خبر داد.

صادرات فرش زنجان 25 درصد کاهش دارد

محسن جعفری با اشاره به اینکه صادرات فرش در استان زنجان طی سال گذشته کاهش یافته است افزود: صادرات فرش در سال گذشته ۳. ۹۸ تن بوده است.

وی ارزش ریالی صادرات فرش را ۱۱ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۹۰۰ دلار عنوان کرد.

مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن وتجارت استان زنجان گفت: سال ۹۲ میزان صادرات فرش استان زنجان ۱۵ میلیون و ۲۵۸ هزار دلار بود که وزن این میزان فرش ۱۱۵ تن بود.

جعفری تاکید کرد: صادرات فرش در استان زنجان در سال گذشته ۲۵ درصد کاهش یافته است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تحریم ها در سال گذشته باعث ایجاد مشکلاتی در حوزه فرش شد افزود: متاسفانه نقل و انتقالات ارز و عدم خرید فرش ایران توسط  برخی کشورهای باعث شد صادرات فرش استان کاهش پیدا کند.

مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: سهم ایران از تجارت جهانی فرش ۳۰ الی ۳۵ درصد است و نقل و انتقالات ارز و تورم باعث شده که بر روی صادرات فرش بسیار اثر بگذارد.

جعفری با اشاره به اینکه متاسفانه فرش ایران قابل انتقال به کشورهای مصرف کننده نیست گفت: برخی کشورهای فرش استان و ایران را خریداری نمی کنند.

وی افزود: کیفیت فرش ابریشمی و سایر فرش های استان بسیار بالا و در مقایسه با استان های دیگر کیفیت فرش استان بسیار عالی است.

رئیس اتحادیه فرش بافان استان زنجان، با بیان اینکه صادرات فرش استان زنجان خوب نیست افزود: متاسفانه  تحریم و نبود بازار مناسب در سال گذشته باعث شده تولید به خوبی حمایت نشود.

نجفلو: متاسفانه از ۲۱ هزار بیمه  شده قالی تنها ۱۴ هزار نفر بیمه هستندو بیمه ۷ هزارنفر حدف شده است و کار این سازمان خوب نیست و تولید کنندگان فرش از این کار بسیار ناراضی هستند. وی اظهار داشت: متاسفانه عدم حمایت از تولید کننده فرش باعث شده تولید کنندگان انگیزه ای برای تولید فرش نداشته باشند.

رئیس اتحادیه فرشبافان استان زنجان با انتقاد از تامین اجتماعی در حذف برخی قالی بافان از  بیمه تامین اجتماعی، این رون امر را باعث بروز تاثیرات منفی برای فرش بافی استان عنوان کرد و افزود: متاسفانه از ۲۱ هزار بیمه شده قالیبافی که طی سالهای گذشته بیمه شده بودند تنها ۱۴ هزار نفر بیمه هستند و بیمه هفت هزار نفر حدف شده است و کار این تامین اجتماعی خوب نیست و تولید کنندگان فرش از این کار بسیار ناراضی هستند.

علی نجفلو افزود: تامین اجتماعی بیمه قالی بافان را رد می کند و از طرفی هم تسهیلاتی به تولید کنندگان فرش داده نمی شود و این خود به نوبه خود باعث می شود انگیزه برای تولید فرش دراستان ضعیف شود.

وی تصریح کرد: اتحادیه در راستای تولید فرش با کیفیت مربیان با تجربه را استخدام می کند تا بتواند تولید فرش با کیفیت را  با توان تمام دنبال کند.

رئیس اتحادیه فرش بافان استان زنجان بر اعطای تسهیلات به قالیبافان اشاره کرد و افزود: قالیبافان برای بافتن فرش نیاز به تسهیلات دارند و کار اصلی قالیباف فرش است و باید این تسهیلات کمک حال او باشد.

روند موجود به ضرر فرش زنجان است

در این زمینه یک تولید کننده فرش ابریشم در استان زنجان، با اشاره به وضعیت تولید فرش در استان، این روند را به ضرر صنعت فرش بافی استان زنجان دانست و گفت: تولید فرش در استان مطلوب نیست و مشکباتی فراوانی بر سر راه تولید فرش وجود دارد.

فرش دستباف

سلمان اسماعیلی تاکید کرد: متاسفانه تولید کنندگان در استان حمایت نمی شوند تا تولید کننده بتواند فرش تولید کند و در صادرات نقش آفرینی کند.

وی افزود: چون در استان فروش نیست تولید هم به تبع آن وجود نداشته چرا که انگیزه لازم برای تولید فرش  وجود ندارد.

به هر حال صنعت فرش زنجان به لحاظ برخوردداری از زیرساخت ها دارای مشکلات هست، زیرساخت هایی که هرچند در حال حاضر روندی مطلوب را طی نمی کنند ولی در صورت توجه به بحث احیا و توجه به نقشه های قدیمی، تنوع بخشی به نقش ها و طرحها، ساماندهی بازار صادرات و توجه به ایجاد فرصت ها و بازارهای صادراتی جدید و رفع مشکلات بیمه فعالان صنعت فرش استان می تواند رفع شود و فرش استان روند توسعه ای را طی کند.


مطالب مرتبط با فرش دستباف زنجان و رنجی که می برد/ حال صادرات فرش خوب نیست:
ارسال دیدگاه جدید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی