close
متخصص ارتودنسی
خبر
loading...

زنجان نيوز

خبر

آخرین ارسال های انجمن

احد یاغموری در گفتگو با خبرنگاران به وضعیت دمایی استان زنجان طی چند روز آینده اشاره کرد و افزود: دمای زنجان از امروز تا اواخر هفته سه تا ۶ درجه سانتیگراد خنک می‌شود.

وی به گرم‌ترین و خنک‌ترین مناطق استان زنجان طی ۲۴ ساعت گذشته اشاره کرد و گفت: ماهنشان با ۴۱ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و قیدار با ۳۹ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مناطق استان بودند.

مدیرکل هواشناسی استان زنجان به دمای فعلی زنجان اشاره کرد و افزود: دمای فعلی زنجان ۴۰ درجه سانتیگراد است که نسبت به دیروز در همین ساعت دو درجه خنک‌تر شده است.

یاغموری به وضعیت جوی استان زنجان طی چند روز آینده اشاره کرد و یادآور شد: هوای استان پایدار است و بارندگی نخواهیم داشت.

مسعود بازدید : 39 دوشنبه 12 مرداد 1394 زمان : 9:35 نظرات ()

بعد از دیده شدن یک شیء نورانی در آسمان چند استان کشور اظهار نظرهای متفاوتی در این زمینه صورت گرفته است.

بر این اساس اهالی استان‌های زنجان، قزوین، همدان و البرز یک شیء نورانی را در آسمان استان خود دیده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که این جسم چه بوده و کجا افتاده است.

اما پس از این اتفاق اشیائی در برخی نقاط یافته می‌شود که گفته می‌شود بقایای حاصل از این شهاب سنگ اما مسئولان اظهار می‌کنند که صحت و سقم این امر در حال بررسی است.
یکی از سنگ‌هایی که در یکی از روستاهای اطراف شهر زنجان توسط یکی از روستاییان یافته شده است، تکه سنگ سیاهی است که این کشاورز زنجانی اظهار می‌کند که شاهد برخورد آن به زمین و صدا و انفجار حاصل از برخورد آن بوده است.

عکس پیش رو که توسط یکی از خبرنگاران زنجان گرفته شده است همین تکه سنگ است گه گفته می‌شود، تکه‌ای از شهاب سنگ دیده شده است.

مسئولان در مورد این سنگ اظهار می‌کنند که هنوز از شهاب سنگ بودن آن مطمئن نیستند و قرار است پس از بررسی مشخص شود که این ادعا تا چه حد صحت دارد.

مسعود بازدید : 43 یکشنبه 11 مرداد 1394 زمان : 18:47 نظرات ()

لیلا بیگی امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان اظهار کرد: فیلم‌های کوتاه به منظور نمایش معضلات و آسیب‌های اجتماعی ساخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون نیز فیلم کوتاه "منهای من" در زنجان در حال ساخت است، تصریح کرد: این فیلم کوتاه به توسط آبان عسکری نوشته شده است.

سرپرست انجمن سینمای جوان استان زنجان با بیان اینکه این فیلم در یکی از مدرسه‌های قدیمی زنجان کلید خورده و در حال ساخت است، افزود: خوشبختانه آموزش و پرورش استان در این زمینه همکاری مطلوبی کرد.

وی با اشاره به موضوع این فیلم کوتاه اضافه کرد: فیلم دارای فضای کودکانه‌ای است که داستان آن مربوط به دختر بچه‌ای است که بزرگترها، دنیای کودکانه او را وارد مسیر تازه‌ای می‌کنند.

بیگی با بیان اینکه تصویربرداری این فیلم به مدت دو روز انجام شده است، تصریح کرد: از جمله عواملی که در ساخت این فیلم همکاری دارند، شامل حمید کرمانی‌زاده به عنوان صدابردار است.

وی با بیان اینکه مدیر تولید فیلم نیز حمید واحد است، اظهار کرد: طراح صحنه و لباس کوروش غنیون و عکاس فیلم نیز آرمین عبدی است.

سرپرست انجمن سینمای جوان استان زنجان با اشاره به اینکه مدیر تدارکات و دستیار تصویربردار نیز علی نجفی است، گفت: مهتا گل‌محمدی، توران اوصانلو و آبان عسکری بازیگران فیلم کوتاه "منهای من" هستند.

 کارگردان این فیلم هفت دقیقه‌ای لیلا بیگی است.

مسعود بازدید : 43 یکشنبه 11 مرداد 1394 زمان : 18:44 نظرات ()

احمد شیرود ‏میرزایی امروز در جلسه صیانت از حریم عمومی اظهار داشت: در راستای کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی در دو بخش، مسابقات ورزشی  و نیز مسابقات بومی و محلی در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: یکی از اقدامات موثر در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی فراهم کردن زمینه فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی در بین جوانان و نوجوانان است.

رئیس ورزش و جوانان شهرستان زنجان با اشاره به ضرورت توجه به احیای هویت ملی و اجتماعی ابراز کرد: پیشرفت‌های تکنولوژی و به ویژه حضور وسایلی همچون شبکه‌های اجتماعی در زندگی روزمره جوانان نیاز به ارائه برنامه‌های فرهنگی و ورزشی را افزایش داده است.

وی بیان کرد: لازم است اقدامات دستگاه‌های متولی در زمینه غنی سازی اوقات فراغت جوانان متناسب با نیاز‌های این قشر بوده و سبب حفظ هویت ملی و احیای هویت اجتماعی در بین جوانان شود.

میرزایی تاکید کرد: در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان برگزاری کلاس‌های فرهنگی، ورزشی در دستور کار ورزش و جوانان قرار گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات بومی و محلی درسطح شهرستان زنجان گفت: این مسابقات با همکاری‌بخشداری‌های شهرستان زنجان در راستای تقویت هویت اجتماعی برگزار شده است.

رئیس ورزش و جوانان شهرستان زنجان تاکید کرد: علاوه بر تقویت هویت ملی و بومی در قالب برگزاری این مسابقات می‌توان آموزش‌هایی را نیز در زمینه‌های تحکیم بنیان خانواده‌، محیط زیست، ترویج آداب اسلامی و پهلونانی به شرکت کنندگان ارائه کرد.

وی با اشاره به استقبال خوب در رده‌های نونهالان تا جوانان از برگزاری کلاس‌های فرهنگی و ورزشی بیان کرد: استقبال خوبی از فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در بین رده‌های سنی نونهالان تا جوانان وجود دارد.

میرزایی عنوان کرد: برگزاری این مسابقات در رشته‌های ورزشی زمینه جذب استعداد‌های ورزشی در استان را فراهم می‌کند‌.

وی بیان کرد: افزایش امکانات ورزشی یکی از راهکار‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی در بین جوانان و سوق دادن آن‌ها به سمت فعالیت‌های مفید وسالم اجتماعی است.

مسعود بازدید : 43 یکشنبه 11 مرداد 1394 زمان : 18:42 نظرات ()

نمایشگاه‌های خودرو یكی از صنوف پردرآمد محسوب می‌شود، صنفی كه حالا به گفته كارشناسان با پراكندگی‌هایی مواجه بوده و همین موجب مشكلات و سوءاستفاده‌های عدیده‌ای شده است.

 صاحبنظران معتقدند با جابه‌جایی نمایشگاه‌های اتومبیل -كه گاه و بی‌گاه انگشت اتهام در ایجاد ترافیك و نابسامانی و سد معبر و دیگر تخلفات به‌سوی آن‌هاست - می‌توان رفاه مشتری، فروشنده و شهر را تامین كرد.

برخی شهروندان معتقدند اگر به جای باغ‌شهرهای حاشیه شهر، محلی برای احداث نمایشگاه خودرو بیابیم، می‌توان به اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم كمك كرد؛ چراكه یك شهرك در حاشیه شهر نیاز به سرویس حمل و نقل، غذاخوری، دفترخانه، كارشناس ارزیابی، پلیس، نگهبان و... دارد.

خریداران هم می‌توانند در فضایی پرتنوع و امن دست به انتخاب بزنند؛ انتخابی بی‌حاشیه و سالم.  

به گفته رئیس صنف نمایشگاه اتومبیل‌داران شهر زنجان، حدود ۲۵۰ نمایشگاه اتومبیل در زنجان فعالند و از این تعداد حدود ۱۸۰ واحد دارای پروانه كسب هستند.

مسعود بازدید : 39 یکشنبه 11 مرداد 1394 زمان : 10:52 نظرات ()

بناها و ساختمان‌ها از عناصر مهم کاربردی تشکیل دهنده فضاهای شهری هستند و نمای ساختمان‌ها آفریننده سیما و منظر شهری برای شهروندان محسوب می‌شود.

امروزه اهمیت نماهای ساختمانی برای داشتن شهری زیبا در حوزه معمای و شهرسازی بسیار اهمیت دارد و شهرهای توسعه یافته دنیا برای داشتن بافتی همگن و زیبا و چشم نواز شهری در تلاشند، نماهای مناسبی در سطح شهر خلق کنند.

بافت شهری عنصری است که موجودیت و هویت خود را مدیون تک تک عناصری است که در آن به کار می‌رود و قطعاً ساختمان و نمای آن در یک شهر مهمترین عضو ساختاری این هویت است.

یکی از مولفه‌های مهم در داشتن شهری زیبا داشتن ساختمان‌های زیبا و با اصالت است. یک ساختمان زیبا و با هویت فارغ از طراحی پلانی مناسب باید یک نمای مناسب نیز داشته باشد. نمایی که امروز در شهر زنجان شاهد بی‌توجهی به آن هستیم. شهر زنجان در کنار همه مشکلات شهری با عدم همخوانی و دلنشینی نماهای ساختمانی مواجه است.

عدم همخوانی بین جنبه همگانی و شهری با دیدگاه‌های فردی در صورتی می تواند بی اهمیت باشد که ساختمان جزیی از یک کل (شهر) در نظر گرفته نشود و ارتباطات آن با محیط اطراف انکار شود. البته این موضوع، ارزش هیچکدام از این دو بخش (نمای ساختمان و نمای شهری) را به تنهایی از بین نمی‌برد. موضوعی که در شهر زنجان به وضوح شاهد آن هستیم. جزیره‌ای عمل کردن هر ساختمان و فرد نگریستن به هر ساختمان بدون بدنه شهری موجود مشکلی جدی در شهر زنجان است.

عدم همخوانی بین جنبه همگانی و شهری با دیدگاه های فردی در صورتی می‌تواند بی‌اهمیت باشد که ساختمان جزیی از یک کل (شهر) در نظر گرفته نشود و ارتباط آن با محیط اطراف انکار شود. دیگر زمان گذشته است که به ساختمان به عنوان موجودی صرفاً دارای هویتی مستقل نگریسته شود و پیوستگی هویت آن را با دیگر اجزای شهری که در آن زیست صورت می‌گیرد، نادیده گرفته شود.

نمای هر نمای ساختمان جزئی است از یک کل و تطابق جز با کل در هر سامانه و مجموعه، اصلی است انکار ناپذیر که باید مورد توجه باشد. بافت شهری عنصری است که موجودیت و هویت خود را مدیون تک تک عناصری است که در آن به کار می‌رود و قطعاً ساختمان و نمای هر ساختمان در یک شهر مهم‌ترین عضو ساختاری این هویت است. عدم همخوانی بین جنبه همگانی و شهری با دیدگاه‌های فردی در صورتی می‌تواند بی‌اهمیت باشد که ساختمان جزیی از یک کل (شهر) در نظر گرفته نشود و ارتباطات آن با محیط اطراف انکار شود.

تنها حساسیت ساختاری که بر روی نمای یک ساختمان وجود دارد صرفا هماهنگی با کلیت شهر نیست. بلکه باید نما را شناخت، اهمیت آن را در بافت شهری درک کرد، به کارکرد ویژه آن در نوع خود توجه نمود و در نهایت بر اساس همخوانی با محیطی که در آن به کار می‌رود به ساخت آن اقدام کرد.

این همخوانی با محیط می‌تواند همخوانی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و از همه مهم‌تر فرهنگی باشد. اینجاست که گاهی با نمایی بسیار زیبا و چشم نواز برخورد می‌کنیم که به دلایل مختلف فاقد ارزش است.

با توجه به این توضیحات و با نگاهی به نماهای ساختمانی در شهر زنجان در می‌یابیم که بناهای ساختمانی در شهر زنجان به صورت مستقل عمل کرده و هماهنگی به مجموعه شهر و بناهای دیگر ندارند. حتی بعضا هماهنگی بین نما و کارکرد و جنس بنا نیز دیده نمی‌شود.

با نگاهی به بدنه‌های مختلف شهری در زنجان شاهد خواهیم بود در برخی نقاط قدیمی شهر همچون دور میدان انقلاب که وجه تاریخی نیز دارد بدنه‌ای پیوسته و با رعایت خط آسمان مشخص و متریالی اصیل و همخوان اجرا شده است.

اما در ساخت و سازهای جدید اثری از اصالت و رعایت خط آسمانی مشترک و تعریف شده و در عین حال زیبایی بناها و همخوانی آن‌ها با یکدیگر نیستیم.

شهرهای در کشورمان در راستای توجه به مقوله نمای ساختمان های برنامه‌هایی را به صورت جامع اجرایی کرده‌اند. شهرهایی همچون یزد که بدنه تاریخی آن‌ها در شهر بسیار گستره بالایی دارد زودتر وارد این مقوله شده‌اند.

این شهرهای برای حفظ بدنه تاریخی شهرهای خود و نظم و انتظام بخشی به موضوع نماسازی در ساخت ساختمان‌های جدید قوانینی را مصوب کرده‌اند و در پایان کار و صدور پروانه نسبت به اجرای آن الزاماتی را گنجانده‌اند. در شهر زنجان نیز می‌توان یک اقدام مطالعاتی با توجه به شرایط بومی شهر صورت داد و اقداماتی ولو جزئی برای داشتن شهری منسجم و زیبا به منصه ظهور رساند.

مسعود بازدید : 45 شنبه 10 مرداد 1394 زمان : 12:57 نظرات ()

رحیم عصفوری در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان با اشاره به سفر محمدباقر نوبخت اظهار داشت: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به استان زنجان سفر می‌کند.

عصفوری گفت: برنامه‌های سفر نوبخت فعلا قطعی نیست و در صورت قطعی شدن اعلام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان افزود: سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به استان زنجان روز دوشنبه 12 مرداد ماه انجام می‌شود.

مسعود بازدید : 39 شنبه 10 مرداد 1394 زمان : 12:55 نظرات ()

به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، طی حکمی از سوی سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت،حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، ناصر جعفری به عنوان سرپرست جدید حفاظت محیط زیست استان زنجان منصوب شد.

گفتنی است ناصر جعفری پیش از این به عنوان رئیس اداره مدیریت عملکرد اداره کل و همچنین سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع اداره کل محیط زیست استان زنجان فعالیت داشته است.

وی، 17 سال سابقه فعالیت در اداره کل حفاظت محیط زیست استان را دارد و در گذشته نیز سابقه ریاست ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌های طارم و ابهر و  کارشناس محیط زیست انسانی را دارد.

مسعود بازدید : 43 شنبه 10 مرداد 1394 زمان : 12:53 نظرات ()

دوومیدانی نابینایان و کم بینایان قهرمانی باشگاه‌های کشور

به نقل از روابط عمومی فدراسیون نابینایان وکم بینایان، در این رقابت‌ها 36 ورزشکار خانم و 39 ورزشکار آقا از 9 استان شرکت کردند.

در بخش آقایان تیم اصفهان با 25 امتیاز در سکوی نخست ایستاد،همدان با 19 امتیاز دوم شد ، فارس با 17 امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت و خراسان شمالی با 14 امتیاز،تهران و آذربایجان غربی با 13 امتیازو زنجان با 11 امتیاز به تریب در ردیف چهارم تا هفتم ایستادند.

در بخش بانوان تیم زنجان با 14 امتیاز قهرمان شد، خراسان شمالی با 13 امتیاز در ردیف دوم ایستاد، اصفهان با 11 امتیاز سوم شد و تیم‌های البرز، تهران، امید زنجان، چهارمحال و بختیاری، کرمان و آذربایجان غربی به ترتیب در مکان‌های چهارم تا نهم قرار گرفتند.

مسعود بازدید : 37 جمعه 09 مرداد 1394 زمان : 15:37 نظرات ()

عبور یک شی نورانی باصدای مهیب از آسمان زنجان شایعاتی را در پی داشت و خبرهایی در خصوص برخورد شهاب سنگ به زمین در استان منتشر شد، اخباری که هنوز ازسوی هیچ مقام رسمی تائید نشده است.

مسئولان استان زنجان در حالی برخورد شهاب سنگ در شهرهای استان را تکذیب می کنند که با وجود رد این خبر بازهم تیم های گشت زنی را برای روشن شدن کامل موضوع به مناطق مختلف استان اعزام کردند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری زنجان با اشاره به مشاهد یک شی نورانی در آسمان این استان گفت: شامگاه پنجشنبه یک شی نورانی در آسمان استان مشاهده شده است.

 مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان تاکید کرد: تاکنون هیچ اثری از برخورد شهاب سنگ در سطح استان زنجان مشاهده نشده است.

صفی الله کرامتی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه برخورد شهاب سنگ در برخی مناطق استان زنجان صحت ندارد و در حد یک شایعه است افزود: شامگاه پنج شنبه شایعاتی پیرامون برخورد شهاب سنگ در برخی مناطق استان در فضای  مجازی پخش شد که همه این اخبار شایعه بوده و صحت ندارد.

وی ادامه داد: با این وجود در حال حاضر تیم های تجسس به مناطق مختلف استان اعزام شده اند تا واقعیت مسئله روشن شود.

علی طاهری با بیان اینکه نیروهای جمعیت هلال احمر شهرستان ابهر نیز عبور یک شی نورانی را از آسمان این منطقه  مشاهده کردند افزود: عده ای از مردم نیز عبور یک شی نورانی را از آسمان برخی شهرهای استان مشاهده کردند و گزارشهایی داده‌اند ولی تا به این لحظه گزارش رسمی و قابل استناد مبنی  بر برخورد شهاب سنگ در منطقه ای از استان ارائه نشده است.

 همچنین سیروس رستمی، بخشدار دندی که به عنوان یکی از مناطق سقوط احتمالی شهاب سنگ  اعلام‌شده بود به مهر گفت:  اهالی عبور شی نورانی را در آسمان شهر دندی دیده اند و  در امتداد آن صدای مهیبی را شنیده‌اند ولی هنوز محل برخورد  این شهاب سنگ مشخص نیست.

رستمی افزود: در حال حاضر تیم‌های برای مشخص شدن محل سقوط شهاب‌سنگ در منطقه دندی در حال فعالیت هستند.

با وجود مشاهده شی نورای در استانهای همدان، البرز، زنجان و قزوین هنوز هم اخبار مختلفی در خصوص این حادثه از سوی مسئولان محلی گزارش می شود.

مسعود بازدید : 29 جمعه 09 مرداد 1394 زمان : 15:33 نظرات ()

علیرضا جزء‌قاسمی بعد از ظهر امروز در دیدار با مدیر کل اوقاف استان زنجان اظهار کرد: هیئت امنای مساجد استان در راستای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب همکاری بسیار خوبی داشته‌اند.

وی با تاکید بر ادامه همکاری هیئت امنا در زمینه مصرف بهینه آب افزود: امیدواریم این همکاری به نحو احسن ادامه داشته باشد.

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان زنجان به نقش تاثیرگذار روحانیون در فرهنگسازی مصرف بهینه آب اشاره کرد و افزود: امیدواریم با توجه به ظرفیت عظیم این قشر تاثیرگذار بتوانیم بیش از پیش از حضور روحانیون استفاده کرده و مردم را به مصرف درست آب دعوت کنیم.

جزءقاسمی با اشاره به سخنرانی مدیران آب و فاضلاب شهری استان زنجان در مساجد استان بیان کرد: طبق برنامه و با هماهنگی‌های به عمل آمده در تعدادی از مساجد استان نسبت به تبیین فرهنگ صرفه‌جویی و همچنین بحران آب اقدام کردند.

وی با بیان اینکه استان زنجان جزو 13 استان با تنش آبی شدید در کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر با بحران آب مواجه هستیم و باید این موضوع به نحو مطلوبی در بین مردم تبیین شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان نیز در این دیدار اظهار کرد: به منظور مصرف درست آب به هیئت امنای مساجد توصیه می‌شود که مصرف درست آب را در اولویت کاری خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه آب به عنوان سرمایه ملی است، تصریح کرد: توصیه‌های مربوط در این زمینه به هیئت امنا داده خواهد شد.

 پیش از این تفاهم نامه هم فی مابین سازمان اوقاف و امور خیریه استان و شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان در راستای همکاری در زمینه ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب  منعقد شده بود.

گفتنی است، تعداد مساجد زنجان بیش از یک هزار و 500 باب است که به منظور تبلیغ و ترویج موضوعات مختلف سالانه برنامه‌های متعدد فرهنگی در این اماکن مقدس اجرایی می‌شود که طی هفته آب نیز مسئولان اداره آب و فاضلاب با حضور در مساجد نسبت به تبیین مردم در زمینه بحران آب و تاکید بر صرفه‌جویی اقدام کردند.

مسعود بازدید : 23 پنجشنبه 08 مرداد 1394 زمان : 17:58 نظرات ()

اسماعیل دولتیاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان ضمن گرامیداشت عملیات غرورآفرین مرصاد اظهار کرد: به همین مناسبت مسابقات ووشوی قهرمانی بسیج در زنجان در حال برگزاری است.

وی با اشاره به اینکه این مسابقات به مدت دو روز در زنجان برگزار می‌شود، افزود: از امروز این مسابقات در دو رشته ساندا و تالو در حال برگزاری است.

مدیر ورزش قهرمانی بسیج استان زنجان با بیان اینکه مسابقات مذکور در مجموعه ورزشی انقلاب در آکادمی ووشو در حال برگزاری است، اضافه کرد: مسابقات در چهار رده سنی نوجوانان، نونهالان، جوانان و بزرگسالان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در هر دو بخش در اوزان استاندارد مسابقات برگزار می‌شود، اظهار کرد: در رشته ساندا در بخش بزرگسالان مسابقات در اوزان منفی 48، 52، 56، 60، 65، 70 و 75 برگزار می‌شود.

دولتیاری با بیان اینکه در بخش جوانان نیز مسابقات در اوزان منفی 48، 52، 56، 60 برگزار می‌شود، گفت: در رده سنی نوجوانان نیز ورزشکاران در اوزان منفی 28، 31، 34 ، 37 ، 40، 43، 46، 49، 52، 56، 60 و65 حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: به علت رزمی بودن این رشته ورزشی، بخش نونهالان این مسابقات برگزار نمی‌شود.

مدیر ورزش قهرمانی بسیج استان زنجان با بیان اینکه مسابقات در رشته تالو امروز در حال برگزاری است، گفت: در این رشته نیز مسابقات در پنج وزن در حال برگزاری است.

وی با بیان اینکه ورزشکاران از شهرستان‌های مختلف در این مسابقات حضور دارند، تصریح کرد: هدف از برگزاری مسابقات ترویج روحیه نشاط و شادابی، فرهنگ ورزشکاری، گرامیداشت عملیات مرصاد و تشویق بسیجیان به انجام امور و فعالیت‌های ورزشی است.

مسعود بازدید : 21 پنجشنبه 08 مرداد 1394 زمان : 17:55 نظرات ()

مرتضی ریحانیان، امروز در همایش تکریم کارفرمایان نمونه استان زنجان، افزود: امیدواریم در پسا تحریم بتوانیم با نقطه نظرات بخش پیاده نظام جامعه کارگری شاهد اقدامات مطلوب برای آینده صنایع استان باشیم.

ریحانیان، نقش سازمان تامین اجتماعی را در تجهیز و بهبود وضع بیمارستان‌های تامین اجتماعی استان  را حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: باید در جامعه شاهد آرامش کارگران واحدهای تولیدی باشیم.

وی، نقش کارفرمایان را برای بهینه‌کردن وتعامل بیشتر با اهمیت برشمرد.

وی، با ابراز امیدواری در سعی و اهتمام  دولت تدبیر و امید برای جامعه کارگری، خاطرنشان کرد: در این شرایط فقط باید به تولید بیندیشیم.

ریحانیان،  از آمادگی تمامی زیر ساخت‌های تولیدی استان برای پذیرش سرمایه‌گذاری و توسعه خبر داد و گفت: توسعه و سرمایه‌گذاری دراستان با مشارکت عمومی امکان‌پذیرست.

محسن علیمردانی، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با اشاره  به ضرورت تغییر نگرشها به اقشارجامعه کارگری وکارفرمایی، اظهار کرد: ما باید یاد بگیریم حق این قشر از اقشار جامعه را حفظ کنیم.

علیمردانی، با بیان اینکه ما باید یاد بگیریم با کنار گذاشتن مسائل جزئی و حواشی در تکریم کارفرمایان و کارگران می‌توانیم موثر باشیم، تصریح کرد: اجتناب و پرهیز از اعمال سلایق دراین زمینه نقش اساسی دارد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس، با اشاره به اینکه تخریب‌ها و حواشی برای کشور دارای هزینه‌های زیادی را تحمیل می‌کند افزود: در کشور بهره‌وری پایین است. باید در این موضوع با ایثار از حق خود در جامعه فداکاری کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،  با بیان اینکه مدیران کشور باید بدانند صندوق اجتماعی به عنوان حق الناس بخشی از حقوق قشری از اقشار مهم مردم است، افزود:  این حق الناس به عنوان امانت مردم در نزد آنهاست.

علیمردانی با اشاره به وحدت و صمیمیت دستگاههای مرتبط اظهار کرد: توجه به این اقشار در توسعه کشور نقش اساسی دارد.

مسعود علیاری، مدیر کل تامین اجتماعی استان زنجان، با اشار به اینکه در استان  15هزار کارفرما وجود دارد، گفت: کارگاههای زنجان با توجه به تعداد کارگران دراستان سطح‌بندی شده‌اند.

علیاری، با بیان اینکه در سطح کشور همه کارگران سطح اول با حجم 200نفری تجمیع می‌شوند، افزود: کارگران و کارفرمان اصلی‌ترین عنصر تشکیل دهنده سازمان تامین اجتماعی هستند.

رئیس اتاق زنجان، نیز در ادامه این جلسه با اشاره به واژه کارفرمایی در جامعه هم‌معنی با یاس نامیدی برای جامعه کارگری‌ست، اظهار کرد: امروزه با انجام و تسهیل برخی اقدامات مناسب در جامعه کارگری تا حدی شاهد حل معضلات  دراین زمنیه بودیم.

جمیلی، با اشاره به مشارکت بین برخی دستگاه‌ها و ارگان‌های کارو کارگری  در جامعه،  تصریح کرد: ما دارای انجمن ها و ngoها در سطح استان برای تعامل بیشتر در این موارد هستیم.

رئیس اتاق زنجان، با بیان اینکه وظیفه ذاتی ما در اتاق نظر سنجی از دستگاههای موثر در این زمینه است، یادآور شد: طی روزهای اخیر شاهد کاهش کمترین گله‌مندی از سازمان تامین اجتماعی در سطح جامعه بودیم.

این مسئول و فعال اقتصادی در استان ، با اشاره به اینکه سازمان باید دست خود را از جیب کارگران بیرون بیارود، اظهار کرد: این ارقام در سطح کلی کشور می‌تواند قابل توجه باشد.

جمیلی، با اشاره به تدوین طرحی در اتاق زنجان برای صدور دفترچه تامین اجتماعی الکترونیکی یادآورشد: این موضوع می‌تواند ما را به یک جامعه آماری دقیق و روشن برای رسیدن به جامعه بروز کمک کند.

وی، حق پرداخت بیمه‌ای کارگران را از طرف کارفرمایان مهم ارزیابی کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی باید در حل مشکلات و ارائه خدمات با اعتبار سنجی از کارگران و کارفرمایان را در نظر داشته باشند.

ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان نیز، از تبدیل استان زنجان به منطقه اقتصادی خبر داد.

مسعود بازدید : 21 پنجشنبه 08 مرداد 1394 زمان : 17:50 نظرات ()
یافته های پژوهش «شادکامی مردم ایران و عوامل موثر بر آن» از میان ۳۰ استان مورد بررسی، استان زنجان را با ۳/۶۹ درصد میانگین امتیاز شادکامی، شادترین استان کشور معرفی کرده است.
در ادبیات، افلاطون شادکامی را حالت تعادل و هماهنگی میان سه عنصر استدلال، هیجان و امیال و ارسطو آن را زندگی معنوی می داند.
پژوهشگرانی که در این باره دست به تحقیق زده اند، از شخصیت، عزت نفس، اعتقادات مذهبی، سرمایه اجتماعی – فعالیت های اوقات فراغت، ورزش هفتگی، نداشتن سابقه بیماری عصبی، خوش بینی به زندگی و بسیاری از موارد دیگر، به عنوان عوامل مؤثر در پدیده شادکامی افراد یاد کرده اند.
نتایج یک پژوهش بر روی ۲۷ هزار و ۸۸۳ ایرانی با میانگین سنی ۱۸ تا ۶۵ سال در کشور نشان داده که ۳۹.۳ درصد مردم از شادکامی سطح متوسطی برخوردارند. ۳۵.۴ درصد نیز شادکامی خود را کم توصیف کرده و در این میان، تنها ۳ درصد خود را در سطح «بسیار زیاد» شادکام می دانند.
در این پژوهش که از هر استان کشور دست کم ۸۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته اند، سطح شادکامی با پرسش «آیا فردی با نشاط و شاداب هستید؟» در پنج سطح «بسیار زیاد»، «زیاد»، «نه زیاد، نه کم»، «کم» و «بسیار کم» مورد سنجش قرار گرفت.
یافته های پژوهش «شادکامی مردم ایران و عوامل موثر بر آن» از میان ۳۰ استان مورد بررسی، استان زنجان را با ۳/۶۹ درصد میانگین امتیاز شادکامی، شادترین استان کشور معرفی کرده است و از یزد با ۳/۱۲ درصد میانگین امتیاز شادکامی، به عنوان پایین ترین سطح شادکامی نام برده است.
همچنین استان های گلستان، بوشهر، هرمزگان و کردستان از میزان شادکامی بالاتری از خط میانگین برخوردار بوده اند.
کاهش شادکامی با هر سال افزایش سن از دیگر نتایج قابل توجه این پژوهش، کاسته شدن یک درصد از شادکامی افراد به ازای افزایش هر یک سال به سن آنها است.
مجردها، شادتر از متاهل ها
یافته های به دست آمده از این تحقیق نشان داده که افراد مطلقه و متاهل از سطح شادکامی کمتری نسبت به افراد مجرد برخوردارند؛ به گونه ای که افراد مطلقه ۱.۷۰ و افراد متاهل ۱.۱۱ برابر نسبت به افراد مجرد، سطح شادکامی کمتری دارند.
دانش آموزان و دانشجویان شادتر از خانه دارها و شاغلان
یافته های پژوهش فوق همچنین از این حکایت می کند که افراد دارای سطح تحصیلات بیشتر نسبت به افراد کم سوادتر، شادترند و در سطوح تحصیلی پایین تر، کاهش شادکامی نمایان تر است.
همچنین افراد خانه دار، شاغل و بیکار نسبت به دانش آموزان/ دانشجویان به ترتیب ۱.۳۹، ۱.۳۲ و ۱.۴۰ برابر سطح شادکامی کمتری دارند.
درآمد بالاتر، شادکامی بیشتر
نتایج این تحقیق در ادامه این موضوع را مورد تاکید قرار داده که افراد در سطوح اقتصادی پایین تر در مقایسه با افراد در سطح اقتصادی «خوب/ بسیار خوب» به صورت معناداری، سطح شادکامی کمتری دارند. به گونه ای که افراد در سطوح اقتصادی ارزیابی شده در دسته بندی «نه خوب/ نه بد»، «بد» و «بسیار بد» به ترتیب احتمال ۱.۷۵، ۲.۱۴ و ۲.۳۳ برابر نسبت به افراد دارای وضعیت اقتصادی بسیار خوب، وضع شادکامی خود را نامناسب تر گزارش کرده اند.
تاثیر معنادار سلامت بر سطح شادکامی
بر اساس نتایج حاصله از این پژوهش که توسط دکتر علی منتظری، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و همکاران انجام شده، افرادی که از سطوح «پایین تر» سلامت برخوردار بوده اند، در مقایسه با افراد دارای سطح سلامت «بسیار خوب» به صورت معناداری شادکامی خود را کمتر ارزیابی کرده اند. به گونه ای که افراد در سطوح «خوب»، «نه خوب/ نه بد»، «بد» و «بسیار بد» به ترتیب ۲.۲۸، ۵.۱۸، ۷.۸۴و ۷.۸۲ برابر نسبت به افراد دارای سطح «بسیار خوب»، وضعیت شادکامی خود را نامناسب تر گزارش کرده اند.
طبق این پژوهش ابتلا به بیماری های مزمن تاثیر چندانی بر میزان شادکامی ندارد.
مسعود بازدید : 25 چهارشنبه 07 مرداد 1394 زمان : 16:40 نظرات ()

به گفته مسئول اجرایی چهاردهمین دوره مسابقات بدمینتون رنکینگ قهرمانی کشور در این رقابت‌ها که با عنوان یادواره شهدای بدمینتون زنجان، بر گزار می‌شود، ملی پوشان و قهرمانان این رشته به صورت انفرادی و دو نفره تیمی به مصاف هم میروند..

شهرام عربی زنجانی اعلام کرد: فدراسیون بدمینتون سهمیه هر یک از استان هارا برای این رقابت‌ها چهار ورزشکار در بخش انفرادی و دو تیم دونفره تعیین کرده است.

وی گفت : این رقابتها که18داور نیز آن را قضاوت خواهند کرد. از هشتم مرداد جاری به مدت دو روز در محل آکادمی بین المللی بدمینتون زنجان انجام خواهد شد.

عربی افزود: هشت نفر از این داوران از زنجان هستند.

مسعود بازدید : 31 چهارشنبه 07 مرداد 1394 زمان : 16:38 نظرات ()

دستگاه سی‌تی‌اسکن 16 اسلایس حدود هفت ماه پیش وارد بیمارستان امام حسین(ع) زنجان شده بود که بعد از ظهر امروز با حضور جمعی از مسئولان مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفت.

گفتنی است، دستگاه سی‌تی‌اسکن مذکور با اعتبار 3 میلیارد و 500 میلیون تومان از کشور آلمان خریداری شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان زنجان در این مراسم اظهار داشت: با تجهیز بیمارستان امام حسین(ع) زنجان به دستگاه سی‌تی‌اسکن 16 اسلایس به یک درخواست به حق مردم از سوی سازمان تامین اجتماعی پاسخ داده شده است.

حسین بابایی افزود: اقدام مذکور اقدامی بسیار به موقع بوده است و امید است از طریق این دستگاه بتوانیم خدمات درمانی مناسبی را به شهروندان زنجانی ارائه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برآورد جمعیت استان‌ها به منظور تخصیص برخی امکانات و تجهیزات پزشکی باید بر اساس موقعیت جغرافیایی هر استان صورت گیرد چرا که برخی استان‌ها همچون استان زنجان بیمارانی از سایر استان‌های همسایه نیز پذیرش می‌کند.

علی محمدی، مدیر درمان تأمین اجتماعی استان زنجان نیز در این مراسم اظهار داشت: دستگاه سی‌تی‌اسکن خریداری شده جزو مطالبات اساسی بیمه شدگان استان زنجان بوده است که از کیفیت بسیار بالا برخوردار بوده و مورد تایید همه مقامات ذیصلاح است.

مسعود بازدید : 21 چهارشنبه 07 مرداد 1394 زمان : 16:36 نظرات ()

به نقل از روابط عمومی فدراسیون بیماران خاص و پیوند اعضا، چهارمین مرحله اردوی آمادگی تیم‌های ملی تنیس روی میز، دوچرخه سواری، شنا، بدمینتون، دو و میدانی و بولینگ پیوند اعضا در دو بخش آقایان و بانوان از دوازدهم تا هفدهم مردادماه در شهر سنندج کردستان برگزار می‌شود. 

اسامی ورزشکاران رشته‌های مختلف که به این اردوها دعوت شده‌اند به شرح زیر است:

تنیس روی میز
بهاره بیگی، الهام محمدی، معصومه برجی(همدان)، صدیقه صفری(مرکزی) و سید مجتبی احمدی(فارس)، بابک فتاحی(اصفهان)، کیوان تیشه گران(کردستان)، محمد رضا شاه مرادی(مرکزی)، نادر محمود زاده(آذربایجان غربی).

بولینگ
محمد هادی خشنودی (تهران)

دو و میدانی
شیما شاه منصوری (خراسان رضوی)، الهام روشن چراغ، الناز محمدی، کلثوم ابراهیمی، معصومه رضایی (فارس)، ثریا پارس لاری (قم)، نیلوفر محمدی (کرمانشاه)، مریم شریفی (اصفهان) و سعید سهرابی، موسی خلیفه، علی حسن شاهی (فارس)، رضا طهماسبی، امیر بهرامی (اصفهان)، فواد خوزم (کردستان)، علی حیدری پور (کرمانشاه)، سید جلال امینی، محمد براتی (مرکزی)، نبی الله مرزبان، سعید منتظرپرچی (مازندان)

بدمینتون
مریم رحمانی، نجمه کمالی، رضوان نجارزاده (اصفهان)، مریم مولایی (فارس) و علیرضا روح پرورزاده، حمزه پیرمرادیان (اصفهان)، حسین رضایی (آذربایجان شرقی)، بهروز سلیمی(زنجان).

دوچرخه سواری
جواد حفظی (یزد)

شنا - محل برگزاری اردو در تهران
سپهر سپاسی (فارس)، طیب طاهر پور، حسین سهرابی (کردستان)، محسن محمدخانی، محسن مهری، مهدی سلیمی (تهران)، صفدر ناصرزاده (همدان)

بیستمین دوره ی مسابقات جهانی پیوند اعضا از یکم تا هشتم شهریور در ماردل پلاتای آرژانتین برگزار می‌شود.

مسعود بازدید : 27 چهارشنبه 07 مرداد 1394 زمان : 16:32 نظرات ()

امسال مسئولان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان در پی تعامل با یکی از عکاسان شهر زنجان همزمان با تعطیلات نوروز و سپس در تعطیلات تابستانی مقارن با عید فطر به راه‌اندازی «عکاسخانه شهر» در محل آب‌انبار رختشویخانه اقدام کرد.

در این عکاسخانه که در موزه مردم‌شناسی شهر زنجان راه‌اندازی شد، ۲۶ دست از لباس‌های محلی ساکنان شهرستان خدابنده، ماهنشان و طارم مهیا شد تا بازدیدکنندگان از این محل تاریخی بتوانند عکس یادگاری با لباس‌های سنتی زنجان داشته باشند.

این عکس‌ها به‌خودی‌خود رسانه‌ای تاثیرگذار و ابزار تبلیغی مناسب برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری و آشنایی با فرهنگ بومی استان زنجان است.

جمعه دوم مرداد همزمان با پایان یافتن فعالیت این مقطع «عکاسخانه شهر» اکبر نیتی عکاس زنجانی با بیان اینکه از ۲۵ تیر تا دوم مرداد عکاسخانه شهر در محل رختشویخانه زنجان دایر بود، گفت: خوشبختانه استقبال مردم از عکاسخانه بسیار مناسب بود.

وی با بیان اینکه این عکاسخانه در نوروز امسال نیز دایر بوده است، خاطرنشان کرد: عکاسخانه موجب افزایش ماندگاری مسافر در شهر و اشاعه مستقیم و غیرمستقیم فرهنگ بومی زنجان است.

وی افزود: عکاسخانه علاوه‌بر معرفی بنای موزه مردم‌شناسی رختشویخانه زنجان، لباس‌های محلی استان را نیز معرفی می‌کند، بنابراین هر گردشگر با داشتن یک عکس یادگاری در این بنا، فرهنگ زنجان را به سایر مناطق منتقل می‌کند.

نیتی گفت: به‌دلیل اینکه ورود گردشگر به استان مستمر نیست و در تعطیلات بیشتر است، نمی‌توان عکاسخانه را همه‌ روزه در این محل دایر کرد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان نیز با تاکید بر لزوم ترویج لباس‌های بومی محلی، گفت: باید با تبلیغات مناسب ذائقه مردم به‌ویژه جوانان را به سمت استفاده از لباس‌های محلی سوق داد.

عکاسخانه شهر زنجان

محمود علی‌محمدی در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: درخصوص البسه محلی زنجان، نمی‌توان به لباس‌هایی که در حال‌حاضر تولید و استفاده می‌شود بسنده کرد؛ چراکه در تاریخ‌های مختلف و در تصاویر به‌جا مانده از دوره ناصری و پیش از آن در زنجان، لباس‌های مردانه و زنانه ویژه‌ای مشاهده می‌شود.

وی یادآور شد: در بررسی پوشش مردان نمکی که بیش از دو هزار و ۳۰۰ سال قدمت دارد، پارچه‌هایی با نقوش و رنگ‌رزی‌های زیبا دیده می‌شود.

علی‌محمدی ادامه داد: در مرد نمکی شماره یک لباس‌های اشرافی و پوتین ساق‌بلند مشاهده می‌شود و در مرد شماره ۴ لباس کارگری با ساختار خاص دیده می‌شود.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی با بیان اینکه در شهرستان‌های ماهنشان، خدابنده و طارم، امروزه نیز لباس‌های بومی محلی استفاده می‌شود، افزود: این لباس‌ها در زنان و مردان اسامی و کاربردهای ویژه‌ای دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به «اوزون تومان»، «قسا تومان»، «اوزون تومان»، «جلیسقه» اشاره کرد.

وی با تاکید بر ضرورت آشنا کردن نسل جوان با لباس‌های سنتی و تغییر ذائقه آن برای استفاده از این پوشاک، گفت: متاسفانه به‌دلیل عدم‌رعایت حقوق مالکیت معنوی، طراحان انگیزه طراحی لباس‌های سنتی را از دست می‌دهند، اما تولیدی‌ها می‌توانند با تولید لباس‌های محلی، فرهنگ و پوشش بومی را ترویج دهند.

علی‌محمدی ضمن ابراز خرسندی از فعالیت عکاسخانه شهر در رختشویخانه، افزود: گردشگران می‌توانند لباس‌های محلی زنجان را تن کرده و با آن عکس‌های یادگاری داشته باشند، به این ترتیب فرهنگ بومی استان ترویج می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سعی کردیم در این عکاسخانه از لباس‌های بومی عادی مردم استفاده شود، نه لباس‌های اشرافی بومی.

 لباس‌های محلی زنجان هنوز در مناطقی مانند هزاررود طارم، ایلیاتی‌های ماهنشان و گرماب مورد استفاده قرار می گیرند.

مسعود بازدید : 23 یکشنبه 04 مرداد 1394 زمان : 12:7 نظرات ()

اسرافیل نیازی شامگاه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران، به پروژه سبزه‌میدان اشاره کرد و افزود: این پروژه در مقطع طراحی قرار دارد و فضا برای اجرای این پروژه باز است.

وی اظهار داشت: کسانی که نسبت به اجرای این پروژه نقد دارند، نگران نباشند؛ چراکه مراحل طراحی فاز صفر قطعی بوده و فاز اول و دوم هم در حال اتمام است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری زنجان، با اشاره به اینکه اجرای طرح سبزه‌میدان فرهنگ‌سازی عمومی را می‌طلبد، گفت: مردم در اجرای این طرح ما را کمک کنند و در این راستا نگاه نقادانه به اجرای مطلوب‌تر این طرح بسیار کمک می‌کند.

نیازی تاکید کرد: باید در اجرای طرح سبزه‌میدان بیشترین همراهی و همدلی را مردم انجام دهند.

وی در ادامه افزود: مطالعات مختلف درخصوص این طرح انجام شد و پس از انجام مطالعات، تصمیم بر این شد که پروژه توسط مهندسین مشاور برتر انجام شود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری زنجان، با اشاره به پیگیری روند اجرایی شدن پروژه سبزه‌میدان در کمیته‌های راهبردی و تخصصی، افزود: کارهای مطالعاتی پروژه با مشارکت مهندسین انجام شده است.

نیازی با تشریح روند چگونگی انتخاب شرکت‌ها و تیم‌های طراحی و داوری، ادامه داد: نتیجه این روند، انتخاب یک طرح برتر و سه طرح شایسته تقدیر است.

وی تعداد پروژه‌های آماده‌ شده در سازمان همیاری شهرداری‌های استان زنجان را ۱۰ مورد اعلام کرد.

مدیرکل دفتر فنی استانداری زنجان، تصریح کرد: پروژه سبزه‌میدان زنجان برای به سرانجام رسیدن به مشارکت همگانی نیاز دارد.

نیازی با بیان اینکه فرهنگسازی فرآیندی زمان‌بر است، افزود: در این زمینه باید از هنر کمک بگیریم؛ چراکه تاثیری که هنر می‌تواند داشته باشد، بسیار مطلوب است.

وی یادآور شد: حضور رسانه‌ها در بحث فرهنگسازی بسیار مهم است و باید روی ماهیت ایرانی اسلامی پروژه سبزه میدان کار شود.

مسعود بازدید : 21 یکشنبه 04 مرداد 1394 زمان : 12:5 نظرات ()

بهنام قنبری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برای بنای چلبی اوغلی پروژه مناسب سازی محوطه تعریف شده بود که بر اساس قوانین و ضوابط باید پیش از هر گونه اجرای طرحی، گمانه زنی انجام می شد.

وی یادآورشد: با این گمانه زنی، کاوش گران می توانند از وجود آثار تاریخی و باستانی در محوطه ها مطلع شوند.

قنبری اظهار کرد: در گمانه زنی اولیه، سه ترانشه در قسمت غربی بنای چلبی اوغلی کشف و آشکار سازی شد اما پس از ادامه مطالعات، ترانشه چهارمی نیز به این مجموعه افزوده شد.

مسوول کاوش های باستان شناسی در محوطه چلبی اوغلی زنجان گفت: از مجموع این چهار ترانشه، فقط سه بنا دارای ارزش تاریخی و باستان شناسی بودند که کار مطالعاتی بر روی آنها آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از این ترانشه ها دارای ارزش تاریخی بیشتری به نسبت به دو ترانشه دیگر بود.

قنبری ادامه داد: در ترانشه اصلی دارای ارزش تاریخی بالاتر، یک بنای مدور سنگی است که دور تا دور آن را ستون های آجری احاطه کرده و در وسط آن یک چاه قرار گرفته است.

مسوول کاوش های باستان شناسی در محوطه چلبی اوغلی زنجان گفت: از سوی دیگر در این محوطه از هشت ضلع کانال هایی وارد این فضا می شود و در سمت شرقی آن یک اتاق به این فضای داخلی دید دارد.

وی افزود: تاکنون از این فضاها اشیایی تاریخی ارزشمند، تعدادی سکه قدیمی، النگوی طلا و قطعات فراوان سفال کشف شده که هر یک متعلق به دوره تاریخی خاصی است.

قنبری یادآورشد: در دو ترانشه دیگر تنور، اجاق و اطاق مشاهده شده است.

مسوول کاوش های باستان شناسی در محوطه چلبی اوغلی زنجان گفت: قدمت این آثار کشف شده به حتم قبل از دوره ساخت بنای چلبی اوغلی نیست و در صورت هم دوره نبودن با آن، متعلق به سال های پس از احداث بنای اصلی است.

به گفته وی مساحت ترانشه اصلی شش در شش متر و دو بنای دیگر چهار در پنج متر است.

بقعه چلبی اوغلی در 500 متری جنوب غربی شهر سلطانیه از توابع استان زنجان، بر سر راه سلطانیه - خدابنده، قرار گرفته است و باستان شناسان و محققان این مجموعه را به سلطان چلبی منسوب و تاریخ احداث بنا را سال 728 هجری قمری بیان کرده اند.

این بنا توسط مرید نامدار جلال الدین رومی، ملقب به مولوی یکی از بزرگترین حکیمان و عارفان ایران، در قرن 8 هجری قمری ساخته شده است و ارتفاع آن به 16 متر و قطر دهانه آن به شش متر می رسد.

چلپی اوغلو بر اثر بیماری در سال 716 هجری قمری درگذشت.

این بنا یکصد و شصت و هفتمین اثر تاریخی به ثبت رسیده در لیست آثار ملی ایران است.

مسعود بازدید : 27 یکشنبه 04 مرداد 1394 زمان : 12:3 نظرات ()

عبدالله جعفری در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان با اشاره به برگزاری دوره آموزشی خبرنگاری اظهار داشت: این دوره برای اعضای سازمان بسیج رسانه استان برگزار می‌شود.

وی ابراز کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در این دوره می‌توانند حداکثر تا تاریخ 15 مرداد ماه برای ثبت‌نام به سازمان بسیج رسانه استان زنجان مراجعه کنند.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان زنجان با بیان اینکه ثبت‌نام در این دوره‌ها رایگان است، گفت: در این دوره از اساتید استان زنجان استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد: فعلا زمان دقیق برگزاری این دوره مشخص نشده و بعد از ثبت‌نام علاقه‌مندان در مورد زمان و مکان برگزاری این دوره تصمیم گیری می‌شود.

جعفری خاطرنشان کرد: سطح دوره آموزشی نیز با پیشنهاد ثبت‌نام کنندگان خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه‌های روز خبرنگار سازمان بسیج رسانه بیان کرد: بازدید از خبرگزاری‌ها و نشریات محلی به همراه فرمانده سپاه استان زنجان از برنامه‌های روز خبرنگار سازمان بسیج رسانه استان است.

مسعود بازدید : 23 یکشنبه 04 مرداد 1394 زمان : 12:1 نظرات ()

رحیم توسلیان شامگاه شنبه در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه عکس و کارتون نقد بنا و فضای شهری اظهار داشت: فضاهای شهری یکی از مباحث چالش برانگیز در علم معماری و شهرسازی است.

وی با اشاره به اینکه فضاهای شهری نه تنها به عنوان یک فضای هندسی بلکه به عنوان یک مکان رابطه‌ای مطرح می‌شود، گفت: گسترش فضاهای شهری نمایش دهنده عملکرد مطلوب شهرها است.

مدیر معماری و شهرسازی راه و شهرسازی استان زنجان ابراز کرد: با گسترش شهرنشینی در شهرها و ضرورت پویش شهرنشینی، نیاز به تولید فضاهای اجتماعی فارغ از جنبه‌های مادی آن احساس می‌شود.

وی با اشاره به برخی اشکالات در خلق فضاهای شهری عنوان کرد: شهرسازی از مقولاتی است که پیامدهای منفی آن در کوتاه مدت مشاهده نمی‌شود.

توسلیان بیان کرد: سطح اشغال با توجه به ارزش زمین از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که تحت شعاع قرار دادن فضاهای باز شهری در دراز مدت آثار جبران ناپذیری در بر دارد.

وی به برگزاری نشست تخصصی در روز اختتامیه نمایشگاه نقد بنا و فضای شهری اشاره کرد و گفت: در این نشست به اهداف و ابزار مورد نیاز برای نقد فضاهای شهری و بهبود کیفیت آن پرداخته می شود.

مدیر معماری و شهرسازی راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به بهره‌گیری از تجربیات این نمایشگاه ابراز کرد: استفاده از نظر کارشناسان و بومی سازی کیفیت‌بخشی به فضاهای شهری در دستور کار قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه کبریت زنجان قرار بود به یک مرکز تجاری تغییر کاربری دهد که با مدیریت صحیح این سرمایه ارزشمند شهر حفظ و احیا شد.

مسعود بازدید : 25 یکشنبه 04 مرداد 1394 زمان : 11:52 نظرات ()

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداری زنجان گفت: پنج تقاطع شهر زنجان طی يك سال اخير با اعتباری بالغ بر۸۰۰ ميليون تومان هوشمندسازی شد و هفت تقاطع ديگر در اولويت هوشمندسازی قرار دارد.

وی افزود: پیمانكار مركز كنترل ترافیك شهرداری زنجان انتخاب شده و پیش‌بینی می‌شود که تكمیل آن تا پایان سال‌جاری به اتمام برسد.

معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری زنجان، با اشاره به اصلاح هندسی برخی معابر شهر، ادامه داد: اصلاح هندسی میدان رسل و سرباز گمنام در مرحله مناقصه است و با اجرای آن تغییر در الگوی تردد معابر كوچمشكی به‌وجود خواهد آمد.

شاددل تصریح کرد: اصلاح هندسی میدان جهاد مجوز شورای ترافیك را كسب كرده  اما برای اجرا نیازمند مصوبه شورای‌شهر است تا با اعتباری بالغ‌بر ۷۰۰ میلیون تومان اجرایی شود.

وی ادامه داد: مطالعات اصلاح هندسی ورودی گلشهر كاظمیه انجام شده و در شورای ترافیك استان در دست بررسی قرار دارد و اصلاح هندسی تقاطع نرگس و بنفشه نیز آغاز شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری زنجان، با ابراز نارضایتی از وضعیت خطوط اتوبوسرانی، گفت: متاسفانه خطوط اتوبوسرانی هنوز به شكل سنتی بوده و به سمت مركز شهر است كه این امر موجب تشدید ترافیك می‌شود، در حال‌حاضر باید متناسب با شرایط موجود آن‌را مدیریت كرد.

شاددل خاطرنشان كرد: می‌توان با سنجش میزان سفر و درخواست شهروندان و پیش‌بینی سفرها، خطوط اتوبوسرانی را به خارج از مركز شهر سوق داد.

وی ادامه داد: آبان‌ماه امسال همزمان با افزایش ترددها، مطالعات مربوط به سفرهای شهر زنجان صورت می‌گیرد تا با استفاده از نتایج حاصله الگوی تردد اتوبوس‌ها مشخص شود.

معاون حمل و نقل و ترافیك شهرداری زنجان، واگذاری نصب سرعت‌كاه و خط‌كشی‌های معابر به بخش خصوصی را از دیگر اقدامات صورت گرفته در شهرداری برشمرد و افزود: مقرر شده است که بخش خصوصی سرعت‌كاه‌های همسطح بامعابر را برای عابران به‌وی‍ژه معلولان مناسب‌سازی كند.

شاددل با اشاره به توسعه خط‌كشی و نصب علائم راهنمایی و رانندگی در معابر شهر، ادامه داد: گرچه باید شهرداری خدمات خود را در شهرك‌های تحویل شده به شهرداری ارائه دهد اما علاوه‌بر آن در برخی از شهرك‌های دیگر نیز بنا به ضرورت علائم راهنمایی و رانندگی نصب شده است.

وی درخصوص پل‌های عابر پیاده نیز گفت: با توجه به محدودیت اعتبار، احداث پل جدید در برنامه امسال نیست و اولویت با ایمن‌سازی سازه‌ها و تعمیر آن‌هاست و پس از آن نیز زیباسازی پل‌ها انجام می‌شود

مسعود بازدید : 21 جمعه 02 مرداد 1394 زمان : 11:21 نظرات ()

سرمربی تیم فوتسال بانوان زنجان از نامعلوم بودن تکلیف اسپانسری تیم فوتسال بانوان زنجان در لیگ برتر امسال خبر داد و گفت: مسئولان باشگاه فعلا در حال رایزنی هستند.

سمانه قلعه‌مولایی در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان با اشاره به آغاز تمرینات تیم فوتسال بانوان زنجان اظهار داشت: تمرینات آغاز شده و ما برای بستن تیم با بازیکنان بومی یک مسابقه انتخابی در سلطانیه برگزار می‌کنیم.

وی افزود: مسابقات انتخابی 8 و 9 مرداد برگزار می‌شود که تیم‌های از همه شهرستان‌های استان در این مسابقات حضور دارند و قرار است بازیکنانی را از این مسابقات گزینش کنیم.

سرمربی تیم فوتسال بانوان زنجان گفت: تیمی که امسال از استان زنجان در لیگ برتر شرکت می‌کند با بازیکنان و کادر فنی بومی است که مسئولان باشگاه این تصمیم را گرفتند.

وی با اشاره به زمان قرعه‌کشی مسابقات لیگ برتر امسال عنوان کرد: 10 مرداد ماه قرار است قرعه‌کشی این دوره از مسابقات بین 14 انجام شود، سال گذشته مسابقات با 12 برگزار شد ولی امسال قرار است لیگ 14 تیمی شود.

قلعه‌مولایی زمان آغاز لیگ برتر را 3 مهر عنوان و خاطرنشان کرد: با وجود اعلام این زمان احتمال تاخیر یک هفته‌ای در آغاز لیگ وجود دارد.

سرمربی تیم فوتسال بانوان زنجان در مورد وضعیت اسپانسری تیم بانوان اظهار داشت: هنوز مشخص نیست شهرداری امسال نیز از ما حمایت می‌کند یا نه ولی مسئولان باشگاه در حال رایزنی هستند که امیدواریم با توجه به اینکه فوتسال تنها تیم بانوان زنجان در لیگ برتر است، این اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: سال گذشته با وجود مشکلات مالی و پرداخت نشدن 40 درصدی قراردادها تا به امروز ولی حمایت‌های شورا و شهرداری زنجان تیم را در لیگ نگه داشت هرچند که لیاقت بازیکنان زنجان قرار گرفتن در جمع 5 تیم‌ برتر بود.

مسعود بازدید : 25 جمعه 02 مرداد 1394 زمان : 11:14 نظرات ()

داوود رستمخانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مشکل فشار آب در شهرک گلشهر کاظمیه از سوی شرکت آبفا نیست و مردم باید متوجه باشند که علت قطعی موقت ولی مستمر آب فشار کم شبکه است.

وی یادآورشد: واحدهای بیش از دو طبقه در این شهرک به حتم برای جلوگیری از قطعی آب از مخزن استفاده کنند.

رستمخانی اظهار کرد: در ورودی گلشهر ایستگاه پمپاژ وجود دارد اما شرکت تعاونی که این شهرک را احداث کرده، با یک چاه شبکه انتقال آب شرب آن را اجرا کرده است.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان زنجان گفت: این در حالی است که تعاونی پیمانکار باید مخزنی برای تامین آب مستمر در این شهرک تعبیه می کرد تا امروز مشکل فشار پایین شبکه ایجاد نمی شد.

وی خاطرنشان کرد: فشار آب در فازهای پنج و شش این شهرک مدیریت شده است.

رستمخانی ادامه داد: هم اکنون این شرکت در حال ایجاد یک مخزن در روستای دو اسب زنجان است که با اتمام و بهره برداری از آن تا سه ماه آینده، مشکل فشار آب این شهرک رفع می شود.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان زنجان گفت: مردم باید در مصرف آب صرفه جویی کنند و تا حد امکان شیوه های مناسب را به کار بندند.

مسعود بازدید : 23 پنجشنبه 01 مرداد 1394 زمان : 12:39 نظرات ()

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: متأسفانه روند افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی در دشت‌های استان ادامه دارد.

امیر حمیدنیا در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه تداوم روند برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی دشت‌های استان باعث بر هم خوردن تعادل تغذیه و برداشت از این منابع شده است، افزود: متأسفانه این روند با وجود هشدارهای داده شده، هنوز ادامه دارد که موضوع می‌تواند باعث از دست رفتن ذخایر ارزشمند و حیاتی شده و نسل آینده را که برای تداوم حیات به این منابع نیاز مبرم دارند، با تهدید جدی مواجه کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 70 درصد آب‌شرب و بهداشت شهرها و روستاها از دشت‌های استان تأمین می‌شود، تصریح کرد: علاوه بر این، همه آب مورد نیاز صنایع و واحدهای تولیدی و نیز 70 درصد آب کشاورزی استان از منابع آبی دشت‌های استان شامل ابهر، زنجان، سجاس، خرارود و بزینه‌رود تأمین می‌شود که این امر نشان‌دهنده آن است که آب موجود در این سفره‌ها که در طول هزاران سال در اثر نفوذ آب باران و برف در دل زمین ذخیره شده، بزرگ‌ترین نعمت خدادادی استان است.

این مسئول با یادآوری اینکه استفاده از منابع آب در گذشته از راه چشمه‌ها و قنات‌ها انجام می‌شد که با ورود فناوری حفر چاه و استحصال آب از چاه، برداشت از این ذخایر سرعت گرفته است، اظهار کرد: میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی استان در سال 92 از قنات‌ها 41.72 میلیون مترمکعب و از چشمه‌ها 167.05 میلیون مترمکعب بوده است، در حالی که این میزان برداشت در سال 88 برای قنات‌ها 48.54 و چشمه‌ها 242.74 میلیون متر مکعب بوده و این بیانگر افزایش برداشت‌های از آب‌های زیرزمینی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با بیان اینکه مهم‌ترین منابع آبی استان در عمق زمین و در سفره‌های آب زیرزمینی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که تغییرات اقلیمی و برخی تغییرات دیگر باعث شده است که شدت روان‌آب و آب‌جاری این رودخانه‌ها کاهش یابد، به طوری که تعداد زیادی از این رودخانه‌ها که در دهه‌های گذشته آب بسیار زیاد داشتند، به شکل رودخانه فصلی در آمده و در ماه‌های گرم سال فاقد آب دائمی باشد.

مسعود بازدید : 25 پنجشنبه 01 مرداد 1394 زمان : 12:38 نظرات ()

احد یاغموری  به وضعیت دمایی استان زنجان طی چند روز آینده اشاره کرد و افزود: دمای هوای زنجان از امروز تا روز شنبه چهار الی ۶ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.  

وی به گرم‌ ترین و خنک‌ ترین مناطق استان زنجان طی ۲۴ ساعت گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: ماهنشان با ۴۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و قیدار و ابهر با ۲۹ و ۳۱ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مناطق استان بودند.  

مدیرکل هواشناسی استان زنجان،  دمای فعلی زنجان را ۳۵ درجه سانتیگراد عنوان کرد و گفت: دمای زنجان نسبت به دیروز در همین ساعت یک درجه گرم‌تر شده است.  

یاغموری به وضعیت جوی استان طی چند روز آینده اشاره کرد و یادآور شد: آسمان استان زنجان صاف تا قسمتی ابری است و بعد از ظهر امروز با افزایش ابر در برخی از نقاط استان، بارش پراکنده را شاهد خواهیم بود.  

وی افزود: دیروز ۲ دهم  میلی‌متر بارندگی صورت گرفته و بیشترین میزان بارندگی در امین آباد از توابع زنجانرود بوده که ۱۲ میلی‌متر گزارش شده است.

مسعود بازدید : 21 پنجشنبه 01 مرداد 1394 زمان : 12:37 نظرات ()

صدور قطعنامه شماره 2231 که بی شک یک رویداد تاریخی برای سازمان ملل محسوب می شود باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد . نگارنده در اینجا صرفا به بعضی از جنبه های مثبت و منفی این قطعنامه از نگاه ایران توجه کردم و بی شک می توان ابعاد این پیچیده ترین قطعنامه شورای امنیت را در تاریخ این غیردموکراتیک ترین نهاد بین المللی از ابعاد دیگری هم بررسی کرد .


الف:مشخصات عمومی قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (29 تیرماه 1394 ) بیستم جولای 2015

این قطعنامه  در تاریخ شورای امنیت ملل متحد « منحصر به فرد و بی سابقه است » زیرا: 

- شش قطعنامه تحریمی زیر فصل هفتم را بصورت یکجا لغو کرد

-  این قطعنامه نزدیک به 17 صفحه ای دارای پیوست های مفصلی بالغ بر 160 صفحه  است که ویژگی های مهمی دارد که تا سالها میتواند موضوع بحث علمی محافل حقوق بین الملل وروابط بین الملل قرار گیرد.  

- قطعنامه 2231 شورای امنیت  توافق موسوم به برجام 159 صفحه ای  را  به عنوان پیوست در بردارد که همراه نامه کشورهای 1+5 به شورای امنیت ارائه شده است.

ب: محدودیت ها در مفاد قطعنامه برجام

با وجود آنکه محدودیت هایی درقطعنامه مذکور برای ایران پیش بینی شده است  اما این محدودیت ها از لحاظ حقوقی به عنوان تحریم شناخته نمی شوند.

1- خرید کالاهای دومنظوره

محدود شدن خرید کالاهای دومنظوره  برای ایران بسیار اهمیت دارد . زیرا در اینجا کالاهایی مورد نظر هستند که امکان دارد  در صنعت نظامی هسته ای بکارگرفته شوند . اما باید در نظر گرفت فروش این کالاها درقطعنامه های قبلی مطلقا ممنون بود. اما در قطعنامه جدید از طریق یک نهاد حقوقی پیش بینی شده میتوان این کالاها درصورت تائید آن نهاد ، برای مصارف صنعتی خریداری کرد.

2- خرید و فروش تسلیحات دفاعی

در قطعنامه  2231 در زمینه خرید و فروش تسلیحات محدودیت هایی قید شده است. قطعنامه های قبلی شورای امنیت خرید و فروش تسلیحات از سوی ایران و از سوی کشورهای دیگر به ایران را ممنوع کرده بود و به ویژه خرید تسلیحات کلان ممنوع شده بود. اما این قطعنامه ممنوعیت را به محدودیت 5 ساله تبدیل می کند که اگرخرید و فروشی باشد ازطریق کسب اجازه مورد به مورد توسط شورای امنیت صورت میگیرد. ضمن اینکه به دلیل خودکفایی ایران در زمینه تولیدات دفاعی ایران از نظر تامین نیازهای ضروری خود در پنج سال آینده با مشکل جدی روبرو نخواهد بود .

3- محدودیت برای فعالیت موشکی ایران

بر اساس بند 9 قطعنامه 1929 فعالیت های موشکی ایران به طور کامل ممنوع شده بود  و برای تحقق این امر قطعنامه 1929 حتی  به کشورها  اجازه می داد که علیه ایران به زور متوسل شوند.  ولی در قطعنامه جدید  شورای امنیت از ایران  می خواهد فعالیت های موشکی که برای حمل کلاهک هسته ای طراحی شده یا می شود انجام نگیرد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران اساسا در برنامه اش فعالیت موشکی مرتبط با هسته ای نیست. نکته مهم دیگر اینکه شورای امنیت موضوع محدودیت در فعالیت های موشکی ایران  را تحت فصل هفتم منشورسازمان ملل  بیان نمی کند و فقط به عنوان یک خواسته آن را مطرح می کند. نکته کلیدی ایجاد محدودیت برای ایران در مورد ساخت موشکهایی بلند برد است. درست است که ایران اساسا دنبال سلاح هسته ای نیست اما ایجاد محدودیت برای تولید موشکهای بلند برد قابل توجه به نظر می رسد البته با در نظر گرفتن تعیین محدودیت هشت ساله برای این مورد به نظر می رسد چندان مشکل ساز نخواهد بود .

4- برگشت پذیری تحریم ها

اگرچه موضوع بازگشت پذیری برای هردو طرف در نظرگرفته شده است. اما اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند شکایت احتمالی ایران در کمیسیونی  بررسی می شود که ایران در اقلیت است و از این نظر با محدودیت روبرو است . با این حال ایران می تواند با پذیرش تبعات آن برفرض آنکه بخواهند حق ایران را پایمال کنند  به برنامه هسته ای خود  در زمان آذر 1392 یعنی قبل از  توافق ژنو بازگردد.  البته  این امکان برای طرف مقابل نیز وجود دارد در قطعنامه هم پیش بینی شده اگر نقضی هم از سوی ایران و هم کشورهای دیگر صورت گیرد می توانند به کمیسیون رفع اختلاف مراجعه کنند. البته برای این کاریک پروسه 60 روزه درنظرگرفته شده است واین حق برای هردوطرف است. پیچیدگی این فرایند و امکان تخلف طرف زورگو و بد سابقه مانند آمریکا تنها نگرانی است که از هم اکنون با برنامه ریزی صحیح باید مانع از آن شد که آنها بتوانند سوء استفاده کند. این برنامه ریزی دقیق می تواند با ثبت و ضبط و انتشار تدریجی  اسناد و مدارک پشتیبان مذاکرات باشد تا مانع از تکرار بدعهدی ها و دبه در آوردن ها شود.

5- الزام آور بودن تعهدات ناشی از قطعنامه برای قوانین داخلی

ازنظرحقوق بین الملل  اجرای قطعنامه های شورای امنیت الزام آور است اما طبعا حقوق داخلی کشورها ممکن است به هر دلیل در تعارض با قوانین بین المللی قرارگیرد. دراین مورد خاص ارجع دانستن قوانین داخلی بر توافق های  بین المللی برای طرف های مقابل قابل پذیرش نیست.  از نظر ایران  تا وقتی روال قانونی برای اجرایی شدن توافق در کشورها طی نشود، توافق وین یا برجام قابل اجرایی شدن و عمل نیست و برای آمریکا و یا برخی کشورهای اروپایی هم همین طور است. بنابراین فاصله 90 روزه  آینده بسیار حساس و تعیین کننده است . در این فاصله کشورها باید این برنامه را در روال قانونی خود بررسی و تائید کنند. در ایران نیز مجلس شورای اسلامی یا شورای عالی امنیت ملی  پس از بررسی دقیق محتوای توافق وین و قطعنامه 2232  اعلام نظر خواهند کرد. به نظر می رسد با توجه به هماهنگی های قبلی برای تدوین چنین اسنادی نمی توان انتظار داشت در باره تصویب نهایی با مشکلات جدی روبرو شود .

پ: گشایش های قطعنامه  2231 برای ایران

1- خارج شدن از فصل هفتم منشور سازمان ملل بصورت کلی

برخلاف شش قطعنامه قبلی شورای امنیت که ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل متحد  به تصویب رسید این قطعنامه دیگر فعالیت های صلح آمیز ایران  را به عنوان تهدیدی جهانی  علیه صلح و امنیت تلقی نمی کند. بدین ترتیب که کلیات این قطعنامه ذیل فصل هفتم نیست اما چند پاراگراف آن به بند  41 از فصل هفتم  اشاره دارد، برای آنکه ضمانت اجرایی ان را تقویت کند . بنابراین اصل قطعنامه از ذیل فصل هفتم در عمل خارج شده است ، اما بدلیل استناد مکرر به بند 41 که ذیل فصل هفتم است هنوز نمی توان گفت بطور کامل ایران از ذیل فصل هفتم خارج شده است . این روند در ده سال آتی طول خواهد کشید مگر آنکه گزارش مدیرکل آژانس در باره صلح آمیز بودن کامل برنامه هسته ای ایران زودتر از دهسال آینده تهیه و اعلام شود.

2- ضمانت اجرایی توافق وین

این قطعنامه به بند 25 منشور سازمان ملل تاکید می کند که بر اساس این بند اجرای قطعنامه های شورای امنیت برای همه اعضا الزام آور است. بدین ترتیب همه 193 عضو سازمان ملل موظف هستند به اجرایی شدن قطعنامه 2232 کمک کنند. البته طبیعی است که اعضای سازمان ملل هر کدام فراخور منافع ملی خود با این قطعنامه هم مانند قطعنامه های دیگر رفتار می کنند اما برای ایران این موضوع اهمیت دارد که توافق وین یک ضمانت اجرایی بین المللی کسب کند تا در صورت تغییر سران کشورهای گروه پنج به علاوه یک بویژه در آمریکا نتوانند توافق بدست آمده را نادیده بگیرند.

3- ممانعت از تخلفات احتمالی طرف های توافق

قطعنامه  2231 درواقع یک نقشه را ه را تعریف میکند. طبق این نقشه راه همه موارد واقداماتی که دو طرف باید انجام دهند مشخص شده و درمحدوده مشخص زمانی مفاد این قطعنامه نیز لغو خواهد شد. بنابراین کمترجایی برای دبه درآوردن یا نقض تعهدات باقی گذاشته است. همچنین  از ابتدا تا انتهای مسیری که درچارچوب برجام باید طی شود را در پیوست های قطعنامه مشخص می کند.

4- به رسمیت شناختن غنی سازی ایران بصورت اختصاصی

درحالی که همه قطعنامه های قبلی علیه ایران در شورای امنیت خواستار توقف فوری فعالیت های غنی سازی ایران شده بود، اما در این قطعنامه فعالیت های غنی سازی ایران مورد پذیرش وحتی ادامه آن مورد تائید قرارمیگیرد. این موضوع بسیارمهمی است زیرا نشان می دهد مقاومت دوازده ساله مردم ایران به نتیجه رسیده است .

 درتاریخ شورای امنیت این امربی سابقه است که برنامه غنی سازی یک کشور که  در نزد دیگران و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای بصورت  ویژه بررسی  می شد،  توسط این شورا تائید شده باشد. بخصوص آنکه ایران با شش قطعنامه  تحت فصل هفتم منشور ملل متحد  به عنوان تهدید کننده صلح و امنیت دنیا معرفی می شد. جالب آنکه بر اساس بند 27 این قطعنامه سایر کشورها از برخورداری از رویه حقوقی مربوط به ایران در زمینه حقوق هسته ای  منع شده اند و این نشان می دهد که مقاومت مردم یک کشور، چگونه می تواند قدرتها را به تمکین خواسته های آن مردم وادار سازد .

5- از بین بردن اساس رژیم تحریم ها

براساس قطعنامه جدید شورای امنیت، اساس رژیم تحریم ها وکمیته تحریم شورای امنیت ازبین میرود . این موضوع اگرچه به تدریج انجام میشود اما دستاورد بسیارمهمی است. زیرا درواقع تمامی ساختارهای شکل گرفته در رابطه با تحریم ها درشورای امنیت و کمیته مربوط به اجرای تحریم ها بر اساس این قطعنامه حذف می گردند . همچنین بهانه برای تداوم تحریم های ناجوانمردانه خارج از قطعنامه های شورای امنیت  برای آمریکا و متحدانش از بین برده می شود.  

درمجموع می توان گفت اگرچه قطعنامه تصویب شده مطلوب ایران نیست اما بر اساس شرایط موجود و براساس مقدورات ایران این قطعنامه گشایش تازه ای درمناسبات سیاسی، اقتصادی ونظامی وامنیتی با اسیر کشورهای جهان محسوب می شود.

نکته مهم دیگر اینکه باید توجه داشت این قطعنامه باهمه مواردی که درآن است از لحاظ حقوق بین الملل مرزبندی مشخصی باتوافق  وین دارد. بنابراین اگر مواردی در قطعنامه باشد که درتوافق نیامده باشد ، نقض  احتمالی قطعنامه  توسط ایران به هر دلیل  نقض توافق وین به حساب نمی آید.

مسعود بازدید : 19 پنجشنبه 01 مرداد 1394 زمان : 12:34 نظرات ()

در این بازار انواع پرندگان و حیوانات خانگی ازجمله مرغ و خروس، اردک، غاز، مرغ چینی، کبوتر، قناری، سهره، بوقلمون، بلدرچین، کبک، خرگوش، سنجاب و سگ، به منظور فروش عرضه می شود و در این میان برخی ها نیز از جدال خروس ها درآمدی به جیب می زنند و از این رهگذر صحنه های دلخراشی خلق می کنند که دیدن آن برای همگان بخصوص کودکان آثار زیانبار روحی و روانی را به دنبال دارد.

علاقه مندان به جنگ و جدال خروس ها ، این زبان بسته ها را که هیچ دشمنی با یکدیگر ندارند به جان هم انداخته و با دیدن صحنه مبارزه سخت، نفس گیر و خونین آنها سر از پا نمی شناسند.

این خروس ها به هیچ دلیلی و فقط بر حسب غریزه ذاتی به جان هم افتاده و یکدیگر را غرق در خون می کنند و چون از نژاد لاری هستند واگذاری میدان مبارزه به حریف را نتافته و مادامی که نفس اجازه می دهد بر سر و روی یکدیگر می پرند.

در این میان خروس هایی نیز به چشم می خورند که در بغل خروس بازها جا خوش کرده و به نوعی در صف مبارزه بی امان و جانانه هستند تا برای هیچ و پوچ و فقط به خاطر خودخواهی صاحبان سخت دلشان به جان هم بیفتند تا با پیروزی بر خروس حریف صاحبانشان به اصطلاح حال کنند.

یک شهروند زنجانی گفت: چرا باید عده ای برای دل خوشی های کاذب و شاید هم برای شرط بندی به منظور کسب درآمد دست به این عمل بسیار ناخوشایند و گناه آلود می زنند و ای کاش یک مرجع حمایتی برای جلوگیری از جنگ خروس ها وجود داشت.

وی افزود: وقتی نظاره گر صحنه جنگ خروس ها می شوی هیچ جای اعتراضی نداری و چیزی جز تاسف و خون دل خوردن و ناراحتی نصیبت نمی شود پس چه بهتر که گذرت به چنین مکانی نیفتد.

یک خروس باز نیز با بیان اینکه جنگ خروس ها از قدیم الایام بوده و هست گفت: زمانی که خروس ها برای مبارزه به میدان فراخوانده می شوند نفس در سینه صاحبان حبس شده و کم می ماند که خودشان نیز وارد کارزار شده و در این پیکار با خروس های خود همراه شوند.

وی افزود: خروس های لاری که از ارزش ریالی بالایی برخوردارند به دلیل جنگندگی همواره مورد توجه خروس بازان شرط بندی کننده هستند و صاحبانشان دوست دارند آنها را از دوران جوجه گی جنگنده، نترس و میدان دیده بار آورند.

یک خروس باز دیگر نیز گفت: برخی اوقات صاحب خروس با علم به اینکه میدان در دست حریف است قبل از اینکه خروسش آسیب جدی ببیند آن را بغل گرفته و از میدان مبارزه بیرون می برد ولی برخی ها نیز از این کار امتناع کرده و آن را نوعی جازدن می پندارند.

وی افزود: خروس چیره و حاکم، خون جاری از سر و تاج زخمی شده حریف را مزه می کند و خروس از نفس افتاده و بی حال نیز که دیگر قدرت ترک صحنه مبارزه را ندارد به ناچار ضربه های سنگین و پی در پی خارهای پای حریف را بر سر و بدن تحمل می کند.

یک شهروند زنجانی دراین باره گفت : به جان هم انداختن این حیوانات زبان بسته انصاف نیست و ای کاش ماموران حفاظت محیط زیست که هرچند فقط به عنوان حافظان حیات وحش هستند جلوی این کار را بگیرند.

وی تصریح کرد: خروس شکست خورده پس از یک مبارزه بی امان درحالی که غرق در خون بوده و از نقاط مختلف بدن آسیب دیده توسط صاحبش مورد نوازش قرار گرفته و تیمار می شود که این صحنه نیز تاسف بار و از طرفی نیز خجالت آور است.

معاون خدمات شهری شهرداری زنجان و روابط عمومی محیط زیست استان زنجان داشتن هرگونه مسوولیت در خصوص برخورد و جلوگیری از به جان هم انداختن خروس ها در این مکان را نپذیرفتند.

یک منبع در نیروی انتظامی استان زنجان نیزگفت : تنها در صورت بر هم زدن نظم عمومی و یا شرط بندی کردن صاحبان خروس ها و یا داشتن شاکی خصوصی نیروی انتظامی می تواند وارد عمل شده و برخورد قانونی با مسببان داشته باشد.

بازار خرید و فروش پرندگان و برخی حیوانات اهلی در منطقه ی خیام شهر زنجان روزهای جمعه هرهفته از اوایل صبح تا عصر برپا می شود.

مسعود بازدید : 31 دوشنبه 28 ارديبهشت 1394 زمان : 15:52 نظرات ()

در مجمع انتخابات هیات بسکتبال استان زنجان که با حضور رمضانعلی دولو سرپرست فدراسیون بسکتبال و مرتضی ساوه شمشکی نماینده وزارت ورزش و جوانان در مجامع انتخاباتی در محل مجموعه ورزشی انقلاب زنجان و در فضایی سالم و به دور از هرگونه حواشی برگزار شد.

در این مجمع، ناصر فغفوری با کسب حداکثر آرا ماخوذه به مدت چهار سال سکان هدایت این رشته ورزشی زنجان را عهده دار شد تا شاید بسکتبال زنجان پس از یک وقفه کوتاه مدت دوباره به دوران اوج و بالندگی برسد و تماشاگران و هوداران را بازهم در سالن مسابقات دورهم جمع کند.

محمد پوراسکندری و ناصر فغفوری که برای تصدی این سمت در انتخابات مجمع بسکتبال استان زنجان شرکت کرده بودند قبل از رای گیری نسبت به ارایه برنامه ها و ایده های خود پرداختند تا نظر اعضا را در دادن رای معطوف به خود کنند.

در این مجمع، فغفوری که از فعالان در عرصه ورزش بسکتبال زنجان است توانست 10رای از 14 رای را به خود اختصاص دهد و پوراسکندری نیز با کسب چهار رای

نتوانست بر صندلی ریاست این هیات تکیه زند.

اکبر میرابی به عنوان سرپرست سکان هدایت هیات بسکتبال استان زنجان را در طول شش ماه اخیر بر عهده داشت که از زحمات وی در سرپا نگه داشتن این رشته ورزشی زنجان، تقدیر شد.

مسعود بازدید : 27 دوشنبه 28 ارديبهشت 1394 زمان : 15:51 نظرات ()

مشهود میرابی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در راستای برطرف کردن مشکلات مبحث تردد تاکسی‌ها برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: با ایجاد مسیر ویژه برای تاکسی‌ها جابه‌جایی مسافر سریع، آسان و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.رژه تاکسیرانی تفرش

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کمبودی در تعداد تاکسی در شهر زنجان وجود ندارد، ابراز کرد: برنامه‌ای به منظور افزایش تعداد ناوگان تاکسی برای امسال نداریم.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری زنجان به نوسازی ناوگان تاکسی اشاره و عنوان کرد: به منظور نوسازی ناوگان تاکسی‌رانی منتظر ابلاغیه هستیم.

وی با اشاره به تعداد دستگاه‌های تاکسی فرسوده موجود در شهر زنجان تصریح کرد: در حدود 700 دستگاه تاکسی فرسوده در شهر وجود دارد.

میرابی به تعداد تاکسی‌رانان ثبت نام کرده به منظور نوسازی خودروهای خود بیان کرد: سال گذشته در حدود 273 نفر برای تعویض خودروهای فرسوده خود ثبت نام کرده بودند.

وی با بیان اینکه تحویل تاکسی‌های نو به متقاضیان در میانه راه متوقف شد، افزود: به دلیل وجود مشکل کشوری و مسائلی که ایران خودرو مطرح کرده بود تحویل تاکسی‌های نو به متقاضیان در سال گذشته عملیاتی نشد.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری زنجان با اشاره به اینکه سال گذشته 20 دستگاه تاکسی نو به سازمان تحویل داده شده و مابقی نیز امسال انجام داده می‌شود، خاطر نشان کرد: پارسال این تاکسی‌ها به دست متقاضیان می‌رسید ولی به دلیل عدم صدور فاکتور این امر انجام نشد.

مسعود بازدید : 33 دوشنبه 28 ارديبهشت 1394 زمان : 15:49 نظرات ()

ثبت رکورد جدید روپایی در زنجان
نوجوان 11 ساله زنجانی رکورد روپایی سرعتی را با حضور ناظر فدراسیون ورزش های همگانی به ثبت رساند.
ابوالفضل حیدری دانش آموز کلاس پنجم روستای قزلجه علیا زنجان پس از یک سال تلاش با ثبت رکورد 210 روپایی در یک دقیقه ، عنوان سرعتی ترین روپایی زن ایران لقب گرفت .
مرادی مربی ورزشی این ورزشکار می گوید : ابوالفضل با حضور نمایندگان فدراسیون همگانی علاوه بر رکورد سرعتی ترین روپازن 2 رکورد دیگر نیز در این زمینه به دست آورد
وی افزود : رکورد 7 هزار و 900 روپایی با توپ فوتبال در یک ساعت و 210 ، روپایی سرعتی با توپ تنیس 2 عنوان دیگری بود که با تایید نمایندگان فدراسیون ورزش های همگانی به ثبت ملی رسید
رحیم زاده ناظر فدراسیون ورزش های همگانی نیز گفت : با ثبت این رکورد ابوالفضل حیدری تا یک ماه دیگر در آزمون ثبت رکود کتاب گینس نیز شرکت می کند .

مسعود بازدید : 31 جمعه 18 ارديبهشت 1394 زمان : 14:21 نظرات ()

سونا صرفی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در زنجان با اشاره به افزایش پوشش ابر تا بعد از ظهر امروز در استان زنجان اظهار داشت: بارندگی خاصی برای امروز استان زنجان پیش‌بینی نمی‌شود.خبرگزاری فارس: نفوذ سامانه بارشی به استان زنجان از روز دوشنبه

وی با بیان اینکه از فردا بعد از ظهر یک سامانه بارشی به استان زنجان نفوذ می‌کند، تصریح کرد: با نفوذ این سامانه بارشی به تدریج شاهد بارندگی‌هایی در استان زنجان هستیم.

رئیس پیش‌بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان با اشاره به اینکه با وجود سامانه بارشی تا روز چهار‌شنبه انتظار بارندگی وجود دارد، ادامه داد: میزان بارش‌ها از روز پنج‌شنبه کمتر می‌شود.

صرفی افزود: با وجود سامانه بارشی و بارش‌های باران انتظار می‌رود از میزان دمای استان کاسته شده و هوا خنک‌تر شود.

وی دمای فعلی زنجان را 19 درجه عنوان کرد و گفت: میزانی دمای زنجان نسبت به روز گذشته 2 درجه کاهش یافته است.

رئیس پیش‌بینی جوی اداره کل هواشناسی استان زنجان خاطرنشان کرد: از بین مراکز شهر‌ها زنجان با 10 درجه بالای صفر خنک‌ترین و ماهنشان و آببر با 30 درجه بالای صفر گرم‌ترین مناطق استان گزارش شده است.

مسعود بازدید : 29 یکشنبه 13 ارديبهشت 1394 زمان : 18:6 نظرات ()

جواد تاراسی در گفتگو با خبرنگاران افزود: در استان زنجان شهرستان خدابنده با ۴۲ درصد تولید گندم در استان جایگاه خوبی را دارد.برداشت گندم از مزارع شهرستان هشت بندی استان هرمزگان

وی اظهار داشت: بخش کشاورزی سهم خوبی را در اقتصاد استان دارد و در این راستا باید برای تولید محصولات با کیفیت برنامه ریزی لازم لحاظ شود.

معاون جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: پیش بینی می شود بیش از ۳۵۰ هزار تن گندم از مزارع استان زنجان برداشت شود که در این راستا حفظ و مبارزه با آفات باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد چرا که در داشت محصول بسیار موثر است.

تاراسی تاکید کرد: متاسفانه سن گندم به کیفیت محصولات گندم آسیب وارد می کند که در سالجاری با برنامه ریزیهای صورت گرفته جلوی آفات به خوبی گرفته شده است.

وی افزود: در این راستا ۱۷۵ دستگاه سم پاش توربولاینر در اختیار شرکتهای خصوصی و بهره برداران قرار گرفته تا جلوی آفات گندم گرفته شود و گندم تولیدی با کیفیت باشد.

معاون جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: ۳۰۵ هزار هکتار از اراضی استان به کشت گندم تعلق دارد که در این راستا از این میزان ۲۸۲ هزار هکتار از اراضی به صورت دیم و ۲۰ هزار هکتار هم به صورت آبی کشت می شود.

تاراسی افزود: گندم از محصولات پاک استان است و کمتر از یک دهم نرم جهانی سم مصرف می کنیم.

وی یادآور شد: در استان طرح ناظرین گندم و پایش و کنترل بسیار جدی است و ۲۰۰ نفر برای این امر لحاظ شده است.

معاون جهاد کشاورزی استان زنجان تصریح کرد: در استان زنجان گندم سرداری، هما، الوند، شهریار، پیشگام و آذری دو کشت می شود.

مسعود بازدید : 31 یکشنبه 13 ارديبهشت 1394 زمان : 18:4 نظرات ()

عادل علیپور روز یکشنبه در مراسم معارفه و اهدای احکام اعضای شورای علمی بنیاد نخبگان استان زنجان افزود: هم اکنون استان زنجان صاحب یک پارک علم و فناوری در دانشگاه تحصیلات تکمیلی است که شرکت های دانش بنیان از خدمات آن استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه سایر دانشگاه های این استان از جمله دانشگاه زنجان، آزاد و علوم پزشکی صاحب مراکز رشد هستند، به درخواست دانشگاه زنجان برای احداث پارک علم و فناوری در این مرکز علمی اشاره کرد.

علیپور اظهار کرد: نمی توان برای هر دانشگاه یک پارک علم و فناوری راه اندازی کرد و هر مرکز علمی نیز به صورت جزیره ای در این زمینه فعالیت کند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار زنجان گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در شورای نخبگان این استان، تصمیم بر احداث یک پارک علم و فناوری متمرکز با حضور تمام دانشگاه ها و مراکز علمی در این استان شد.

وی به تشکیل شورای علمی بنیاد نخبگان در این استان اشاره و خاطر نشان کرد: تشکیل این شورا برای ایجاد پل ارتباطی میان نخبگان، مراکز علمی و پارک علم و فناوری و مسوولان به منظور پیگیری مشکلات نخبگان و صاحبان ایده و اندیشه ضروری است.

علیپور با تاکید بر اینکه برای پیگیری مشکلات و مسایل مربوط به نخبگان باید به صورت منسجم عمل کرد، هم افزایی در ارایه خدمات به این قشر از جامعه را موجب دستیابی به بانک اطلاعاتی مناسب و کامل برشمرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار زنجان تصریح کرد: تشکیل پارک های علم و فناوری متعدد به صرفه و صلاح این استان نیست و سودی به حال نخبگان ندارد و از این رو می توان این موضوع را در قالب یک پارک علم و فناوری متمرکز پیگری کرد.

وی تشکیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را برای رسیدگی به نخبگان اقدامی موثر عنوان کرد و اقدامات آن را با گذشت زمان بهتر و تاثیرگذارتر عنوان کرد.

علیپور بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را مکانی برای ثبت مشخصات نخبگان و صاحبان ایده و اندیشه عنوان کرد و خواستار حضور پررنگ بنیاد نخبگان این استان نسبت به سال های قبل در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه ها شد تا زنجان در سال 94 شاهد جهش علمی باشد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار زنجان از لغو کارگروه آموزش و پژوهش در این استان خبر داد و بر لزوم ورود تمام دستگاه های اجرایی و پژوهشی برای رشد علمی این استان در سال جاری شد.

مدیرکل بنیاد نخبگان استان زنجان نیز در این مراسم از تشکیل این شورا در دیگر استان های کشور خبر داد و بر لزوم برنامه ریزی برای جلوگیری از فرار مغزها در کشور تاکید کرد.

سعاد ورسایی افزود: استعداد ها و افراد صاحب اندیشه فضا را برای تلاش خود مناسب نمی بینند و از این رو فرار از کشور را بر قرار ترجیح می دهند.

وی با تاکید بر اینکه باید فضای مناسب برای بهره گیری از توان و خلاقیت این افراد در کشور و این استان فراهم شود، بر لزوم نصب العین قرار دادن فرامین رهبر معظم انقلاب در زمینه برخورد با نخبگان تاکید کرد.

رهبر معظم انقلاب در چهارمین روز ماه رمضان سال گذشته در دیدار با اساتید دانشگاه های کشور فرمودند:'معنای مدیریت جهادی در اینجا این است که توجه بکنید که حرکت علمی کشور و نهضت علمی کشور و پیشرفت علمی کشور مواجه است با یک چالش خصمانه، که در مقابل این چالش خصمانه شما که مدیرید، شما که استادید، شما که دانشجو هستید، باید بایستید؛ این شد حرکت جهادی و مدیریت دستگاه؛ چه مدیریت دانشگاه، چه مدیریت وزارت، چه مدیریت هر بخشی از بخش های گوناگون این عرصه عظیم، خواهد شد مدیریت جهادی'.

ورسایی یادآورشد: وظایف شورای علمی نخبگان در دو بخش خلاصه می شود که بخشی از آن مربوط به تدوین برنامه های سالیانه و نقش عملیاتی برای استان است تا بتوان از ظرفیت هایی که در استان وجود دارد، استفاده کرد و نخبگان در عرصه های مختلف تصمیم گیری حضور تاثیرگذار داشته باشند.

مدیرکل بنیاد نخبگان استان زنجان گفت: از سوی دیگر این شورا باید برای به کار گیری توانمندی و ظرفیت های موجود در این استان برنامه ارایه کند و خیران و واقفان نیز به کمک این نخبگان آمده و با یکدیگر برای حل مشکلات کمک کنند.

در پایان این جلسه روسای دانشگاه های علوم پزشکی، تحصیلات تکمیلی و زنجان به عنوان اعضای حقوقی و دکتر مهرداد حمیدی، احسان رزاقی، ناصر صیدی، دکتر حسن عظیمی و علی امینی به عنوان اعضای حقیقی شورای علمی بنیاد نخبگان استان زنجان معرفی و منصوب شدند.

مسعود بازدید : 27 یکشنبه 13 ارديبهشت 1394 زمان : 17:59 نظرات ()

احمد غریوی شامگاه شنبه در دیدار با جامعه کارگری با اشاره به اقدامات انجام شده در سال ۹۳ افزود: با هماهنگی های انجام شده نمایندگی کار، رفاه و تعاون در سلطانیه مستقر شد تا اختلافات کارفرما و کارگر در آن پرداخته شود.

وی افزود: در شهرستان ایجرود، هیئت تشخیص ایجاد شد و در خدابنده هیات حل اختلاف تشکیل شد تا از رفت و آمد کارگران و کارفرمایان به زنجان جلوگیری شود.

غریوی با اشاره به بازنشستگان زودتر از موعد اظهار داشت: مشکلات این گروه نیز مورد بررسی قرار گرفت و با استقرار سامانه مردم از هر نقطه پیشنهادات خود را به کمک این سامانه انتقال می دهند و این پیشنهادات در کمیته مطرح می شود.

وی گفت: در سال ۹۳ نشریه الکترونیکی تدبیر برای پوشش خبری اطلاعات اداره کار، رفاه وتعاون ایجاد شد.

مدیر کل اداره کار و رفاه اجتماعی گفت در سال ۹۳ تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری به ۵۰۰ نفر کاهش پیدا کرد و در زنجان که ۱۰۷ هزار نفر بیمه اجباری داشتیم اکنون به ۶۰۰ نفر کاهش پیدا کرده که صرفه جویی خوبی بوده است.

وی بیان کرد: کانون کارفرمایی در زنجان تشکیل شد که وظیفه معرفی نمایندگان هیئت تشخیص را برعهده دارد.

غریوی تصریح کرد: بالاترین آمار حوادث برای کارگران ساختمان بوده است که اموزش های لازم برای پیشگیری از حوادث به آنها ارائه شد.

وی گفت: کاریابی بین المللی با توجه به درخواست های بسیار در روزهای آینده در زنجان ایجاد می شود.

مسعود بازدید : 43 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 زمان : 17:26 نظرات ()

مهدی علی ‌اکبرزاده، مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش امروز(7 اردیبهشت) در دهمین همایش استانی، قطبی دانش آموزی نجوم اظهار کرد: استان زنجان در عرصه علوم نجوم همایش های بسیاری برگزار کرده است که همین مساله می تواند استان را به قطب نجوم کشور تبدیل کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر استان زنجان دبیر همایش نجوم در قطب چهار کشور است، ادامه داد: فعالیت در این عرصه می تواند در شکوفایی استعدادهای ذهنی دانش آموزان موثر باشد.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش به ایجاد قطب های تخصصی در استان های کشور اشاره کرد و یادآور شد: این همایش ها نیز در راستای ایجاد قطب های تخصصی برگزار می شود.

این مقام کشوری پاسخگویی به سوالات دانش آموزان را اهداف ایجاد قطب های تخصصی عنوان کرد و یادآور شد: این قطب ها به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان می تواند پاسخ اشکالات خود را به صورت حضوری و غیرحضوری از اساتید مجرب دریافت کنند.

علی اکبر زاده همچنین به کارنامه درخشان استان زنجان در زمینه علوم نجوم اشاره کرد و افزود: استان زنجان در حوزه های فرهنگی و هنری نیز جزء استان های پیشتاز است.

مسعود بازدید : 37 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 زمان : 17:24 نظرات ()

محمود حریری ظهر امروز در نخستین جلسه کار گروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان زنجان اظهار داشت: با توجه به شعار هفته سلامت سال جاری «ایمنی غذا از مزرعه تا سفره» و با توجه به مشکلاتی که در عرضه غذای نا‌سالم وجود دارد باید همه اقدامات در راستای تهیه غذایی سالم برای مردم انجام شود.

وی با اشاره به اینکه هفته سلامت فرصتی در راستای مرور به اقدامات و فعالیت‌های گذشته است، تصریح کرد: باید به نحوه تولید و توزیع فرآورده‌های غذایی نظارت وجود داشته باشد تا آسیب‌های ناشی از نا‌سالم بودن آنها کاهش یابد.

رئیس بهداشت مرکز زنجان به برنامه‌های مختلفی که در هفته سلامت صورت گرفته است، اشاره کرد و ادامه داد: اقدامات موثر و کارآمدی در راستای استقرار نظام سلامت صورت گرفته است.

حریری با اشاره به نمونه‌گیری از آب‌ روستاها زنجان در سال گذشته افزود: در سال گذشته 857 مورد نمونه از آب‌های روستایی صورت گرفته که 70 درصد از این نمونه‌ها مطلوب بوده است.

وی همچنین به نمونه‌گیری آلودگی فیزیکی و شیمیایی آب‌ روستا‌ها اشاره کرد و گفت: این نمونه‌گیری نیترات بالای آب برخی از روستا‌های استان را نشان داد که به علت خشکسالی پی در پی، کود‌های شیمیایی و فاضلاب‌ها صورت گرفته که در این راستا باید اقدامات اساسی صورت گیرد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان  اضافه کرد: باید اقدامات مهمی در راستای تامین آب سالم برای روستا‌های استان زنجان به ویژه روستا‌هایی که با کمبود آب مواجه هستند، انجام داد.

مسعود بازدید : 39 دوشنبه 07 ارديبهشت 1394 زمان : 17:17 نظرات ()

دبیر هفته سلامت شهرستان زنجان در حاشیه افتتاح نمایشگاه هفته سلامت در گفت‌وگو با خبرنگاران در زنجان از دایر شدن 13 غرفه در این نمایشگاه خبر داد و اضافه کرد: این نمایشگاه با حضور 16 واحد برگزار می‌شود.خبرگزاری فارس: نمایشگاه هفته سلامت در زنجان افتتاح شد

وی از حضور معاونت‌های دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در نمایشگاه هفته سلامت خبر داد و اضافه کرد: واحدهای کارشناسی مرکز بهداشت هم در این نمایشگاه حضور دارند.

مریم مغانلو ساعات بازدید نمایشگاه هفته سلامت زنجان را 9 تا 13 و 16 تا 19 اعلام و تصریح کرد: این نمایشگاه به مدت دو روز دایر خواهد بود.

وی اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه را نسبت به ایمنی غذای مصرفی از اهداف نمایشگاه برگزار شده عنوان کرد و افزود: این هشدارها از مزرعه تا سفره اعمال می‌شود.

کارشناس آموزش سلامت مرکز بهداشت شهرستان زنجان با بیان اینکه برخی واحدهای صنعتی فعال در عرصه تغذیه از جمله شیر پگاه هم در نمایشگاه هفته سلامت حضور دارند، ادامه داد: انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی هم در این نمایشگاه غرفه دارد.

وی از برگزاری نمایشگاه عکس همزمان با نمایشگاه هفته سلامت در گالری فرهنگسرای امام خمینی با موضوع بهداشت روانی خانواده خبر داد و گفت: این نمایشگاه با 60 تا 70 عکس برگزار شده است.

مسعود بازدید : 39 یکشنبه 06 ارديبهشت 1394 زمان : 16:21 نظرات ()

تعداد صفحات : 10

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  زنجان نيوز را چطور ديديد؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 440
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 6
 • آی پی دیروز : 12
 • بازدید امروز : 48
 • باردید دیروز : 16
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 104
 • بازدید ماه : 970
 • بازدید سال : 3,623
 • بازدید کلی : 25,190
 • کدهای اختصاصی

  کد اخبار

  پشتیبانی